Jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości – pomysły na aktywne spędzanie czasu w domu z dzieckiem

Dziecko uwielbia spędzać czas z dorosłymi i bez dwóch zdań, czas, który mu poświęcamy, jest najlepszym prezentem dla malucha. Wspólna zabawa daje możliwość nawiązania mocniejszej więzi pomiędzy rodzicem, a maleństwem. Jednak pandemia spowodowała, że zamknięci w domu, spędzamy z dziećmi bardzo dużo czasu i czasem nie mamy już pomysłu i ochoty na zabawę. Jest jednak kilka sposobów, na to by dziecko dobrze się bawiło, a rodzic mógł mieć trochę czasu dla siebie!

Ręcznie robione

Wiele dzieci lubi “robótki ręczne”. Jeśli w najbliższym czasie, ktoś z Twojej rodziny ma urodziny lub zbliża się inna wielka okazji, to możesz zrobić ze swoim dzieckiem kartkę! By zrobić kartkę na specjalną okazję potrzebne będą kolorowe kartki, kartka z bloku technicznego, kolorowe flamastry. Jeśli macie brokat w tubce, to będzie on świetnym dodatkiem. Zanim dziecko zacznie robić kartkę, warto przygotować mu wycięte elementy, które będzie mógł sam przykleić na kartce. Dobrze też pokazać dziecku, co może znaleźć się na tej kartce i razem z nim zrobić ciekawą kompozycję. Dzięki temu dziecko, szczególnie młodsze jednostki, nie będą czuły się zagubione. Unikniemy w ten sposób ciągłych pytań “czy mogę to tutaj przykleić?” “a co jeszcze nakleimy?” itd.

Kolejną wspólną zabawą może być malowanie makarony farbkami plakatowymi. Do tego potrzebne są różne kolory farb plakatowych i różne kształty makaronu. Z tak przygotowanego makaronu, można zrobić biżuterię! Wystarczy malowane koraliki wysuszyć, a następnie nawlec na nitkę. I gotowe! Pomalowany makaron można także przykleić na kartkę. Dzięki temu kartka będzie jeszcze ciekawsza.

Aktywnie w domu

Spędzanie czasu w domu nie musi opierać się na leniuchowaniu. Są zabawy oraz specjalne zabawki, które zachęcają dziecko do ruchu. Jedną z takich rzeczy jest basen z kulkami. Dostępne są różne rozmiary. Dzięki temu basen tego typu można dopasować do każdego mieszkania. Kiedyś baseny z kulkami kojarzyły nam się tylko z wesołym miasteczkiem i festynami, dzisiaj możemy mieć go w domu. Jest to wyjątkowa zabawka, ponieważ oprócz “kąpieli” w basenie, można wymyślić wiele zabaw z samymi piłkami. Może spróbujemy nauczyć dziecko żonglować? A może zrobimy tor i własne kręgle? Jako kręgli można użyć pustych plastikowych butelek, a zamiast kuli właśnie kulek z basenu! Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej wyobraźni!

Zobacz:  Idealny stolik i krzesełka do pokoju dziecięcego

Pomoce dydaktyczne

Gdy spędzamy z dzieckiem dużo czasu wspólnie, wtedy mamy możliwość zadbać także o jego rozwój. Dużą pomocą są zabawki kreatywne i zabawki sensoryczne. Zainteresowaniem cieszą się wszystkie zabawki, które wspomagają rozwój dziecka metodą Montessori. Są to świetne pomoce dydaktyczne, dzięki którym dziecko bawi się samodzielnie, a jednocześnie się rozwija. Wszystkie zabawki tego typu są bezpieczne dla dziecka. Szczególnie ciekawe są zabawki drewniane, które wymagają kreatywnego myślenia.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments