Jak uniknąć ryzyka cesarskiego cięcia

Wiele kobiet poddaje się cesarskiemu cięciu, gdy nie jest to konieczne.

Zabieg jest tak powszechny, że wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, iż jest to poważna operacja brzuszna, która niesie za sobą potencjalne komplikacje takie jak krwawienie czy zakażenie. Dopóki zabieg nie jest absolutnie niezbędny, powinno się go unikać. Oto jak uniknąć cesarskiego cięcia.

1.    Poznaj poglądy na temat cesarskiego cięcia zarówno własne jak i twojego lekarza. Czy jesteś przekonana, że poród pochwowy jest z natury obrzydliwy i zbyt niebezpieczny czy przerażający, żebyś mogła go przetrwać? Wiele kobiet oraz ich lekarzy działa zgodnie z takim przekonaniem, które gładko wpisuje się w to, co dzieje się podczas porodu. W badaniu z 1996 roku, opublikowanym w magazynie The Lancet, stwierdzono, że spośród 282 położników, którzy wzięli udział w badaniu, 31% kobiet i 8% mężczyzn (łącznie 17%) stwierdziło, że wolałoby, żeby ich dzieci rodziły się przez cesarskie cięcie. Wielu przyznało, że wybrałoby operację, nawet w przypadku ciąż bez komplikacji i wiążących się z niewielkim ryzykiem60. Chociaż nie znam podobnego badania z terenu Stanów Zjednoczonych, spotkałam wielu lekarzy, którzy mocno wierzą, że cesarskie cięcie jest najlepszym sposobem porodu. Takie przekonanie odzwierciedla ich osobisty wskaźnik przeprowadzonych cesarskich cięć. Szpitale prowadzą statystyki, które dotyczą cesarskich cięć, wykonywanych przez poszczególnych lekarzy, więc lekarz powinien być w stanie powiedzieć ci, jaki jest jego wskaźnik. (Oczywiście w przypadku placówki, która specjalizuje się w prowadzeniu ciąż wysokiego ryzyka, ten wskaźnik będzie wyższy).

2.    Jeżeli miałaś już cesarskie cięcie, przy następnym porodzie zaplanuj poród siłami natury. Obecnie około 36% wszystkich cesarskich cięć w Stanach Zjednoczonych to zabiegi zaplanowane w przypadku kolejnego porodu, gdzie jedynym wskazaniem jest uprzednio przebyte cesarskie cięcie. Chociaż wiele kobiet o tym nie wie, zarówno literatura medyczna jak i osobiste doświadczenie niezliczonej liczby położników (w tym także moje), którzy odbierali porody pochwowe po uprzednim zabiegu cięcia cesarskiego [ang. VBAC – vaginal birth after cesarean], od wielu lat wykazuje, że większość kobiet, które miały cesarskie cięcie, może bezpiecznie urodzić w sposób naturalny. W niedawno przeprowadzonym badaniu wykazano, że w przypadku około 73% kobiet, które spróbowały urodzić drogami natury po uprzednio przebytym cesarskim cięciu, poród zakończył się sukcesem. To samo badanie donosi, że tylko u jednej na dwa tysiące kobiet, które rodzą naturalnie po uprzednio przebytym cesarskim cięciu, wystąpią znaczne komplikacje w postaci pęknięcia macicy61. Wynika z tego, że poród drogami natury po uprzednio przebytym cięciu cesarskim jest o wiele bezpieczniejszy od rutynowo stosowanego cesarskiego cięcia! Jeżeli twój położnik nie czuje się z tym swobodnie, znajdź innego lekarza.

Zobacz:  Jak powinien przebiegać okres bezpośrednio po porodzie?

3.    Starannie wybierz miejsce porodu. Zaplanuj, że urodzisz dziecko w miejscu, w którym będziesz się czuła najbezpieczniej. Coraz częściej badania dokumentują, że w przypadku starannie wyselekcjonowanych kobiet, które otrzymują dobre wsparcie, porody domowe są bezpieczne. Rodzinne centrum położnicze oferuje kobietom domowy komfort z zabezpieczeniem świadczeń szpitalnych.
Obecnie coraz więcej szpitali oraz samodzielnych ośrodków porodowych oferuje tego rodzaju opiekę. Charakteryzuje się ona tym, że: cały poród odbywa się w jednym pokoju, w którym rodzącej kobiecie towarzyszą wspierające ją osoby; przez cały pobyt jest z tą samą pielęgniarką; pielęgniarka rodzącej kobiety jest także główną pielęgniarką dziecka, które przebywa w pokoju z matką. W skrócie, rodzinne centrum położnicze jest skupione na tym, by matki, dzieci i rodziny przebywały razem w zdrowej, pełnej wsparcia atmosferze. To znaczna poprawa w stosunku do powszechnego od lat pięćdziesiątych podejścia, które traktuje poród jako poważną operację, wymagającą odrębnej sali do pierwszej i drugiej fazy porodu oraz sali pooperacyjnej – z innym personelem w każdej z nich. W tym podejściu dziecko wysyła się na oddział noworodków, gdzie zajmuje się nim jeszcze inna grupa pielęgniarek. Taka fragmentaryczna opieka, której doświadczyły niemal wszystkie nasze matki, może być wstrząsem dla rodzącej kobiety i jej nowo narodzonego dziecka. Od momentu, gdy kobieta przybywa do szpitala, zwiększa się także ryzyko interwencji medycznej.

4.    Zatrudnij doulę, która w trakcie porodu „będzie ci matkowała” (zobacz s. Błąd: Nie znaleziono źródła odwołania). Jeszcze lepiej, gdy współpracujesz z lekarzem lub położną, którzy automatycznie zasugerują tego typu profesjonalne wsparcie i czują się dobrze, pracując z takimi osobami. Tacy lekarze i położne zwykle mają niższy wskaźnik cesarskich cięć.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments