Sięgając po proszki od bólu głowy czy bólu brzucha, ufamy zaleceniom lekarza bądź wskazaniom na ulotce.
W informacjach dotyczących stosowania leku są osobne wskazówki jedynie dla ciężarnych, bądź karmiących piersią. Pozostałe zalecenia są zazwyczaj bardzo ogólne, takie same dla obu płci. A tymczasem płeć ma znaczenie w przyswajaniu leków – kobiety przyswajają leki inaczej niż mężczyźni.
Badania klinicznie nie dla kobiet
Zanim lek trafi do sprzedaży, przechodzi latami przez szereg badań pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Nie zastanawiamy się zazwyczaj nad tym, że występują różnice we wchłanianiu, magazynowaniu czy wydalaniu leków, uwarunkowane różnicami biologicznymi między kobietą a mężczyzną. Tymczasem firmy farmaceutyczne testując produkt nie mają obowiązku włączania do testów kobiet, wręcz preferują mężczyzn. Dlaczego? Ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że kobieta w czasie testów zajdzie w ciążę, co nie tylko może zmienić wyniki badania, ale przede wszystkim – może być ryzykowne dla płodu.
Przyswajanie leków przez kobiety jest zależne od cyklu miesięcznego i to jest drugi powód dla którego kobiety rzadko testują nowe leki w badaniach. Od 2004 roku istnieje obowiązek podawania ile kobiet i ilu mężczyzn uczestniczyło w badaniu klinicznym, przy czym nie zawsze liczba kobiet jest na tyle duża, by określić różnice w stosowaniu farmaceutyku dla każdej płci. A przecież różnice dotyczące przyswajania, rozprowadzania czy skutków ubocznych mogą być spore.
Cykl miesięczny wpływa na przyswajanie leków
Co ma zatem wpływ na wchłanianie i przyswajanie leków? Przewód pokarmowy i nerki u kobiet pracują wolniej, niż u mężczyzn, a większa ilość tkanki tłuszczowej w ciele kobiety także różnicuje absorbcję leku. Kobiety zwykle mają mniejszy ciężar ciała, dlatego często wystarczają im mniejsze dawki leku. Przede wszystkim jednak, ciało kobiety podlega miesięcznemu cyklowi, a ten ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. „Zawartość wody w organizmie kobiety zmienia się wraz z kolejnymi fazami cyklu, dlatego może ulegać wahaniom stężenie leków, które są rozpuszczalne w wodzie.” – mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. – „Ponadto zmiana poziomu hormonów w czasie cyklu ma wpływ na przemianę materii, co może zmniejszać, bądź zwiększać skuteczność przyjmowanych leków w zależności od dnia cyklu”.