Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik stanowi obowiązkowy element wyposażenia samochodu, w którym przewożone jest dziecko. Od jakości i solidności produktu zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy małego użytkownika. Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy?

Fotelik dopasowany do wagi i wzrostu malucha

Podstawowym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając fotelik do auta, jest jego odpowiednie dopasowanie do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka. W innym przypadku akcesorium nie spełni bowiem swojej ochronnej funkcji.
Wyróżnia się pięć kategorii wagowych fotelików:

 • Dla niemowląt, obejmujące grupy 0 (od 0 do 10 kg) i 0+ (0-13 kg) – to modele montowane tyłem do kierunku jazdy. Można je często zakupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można je podpiąć;
 • Dla dzieci młodszych, obejmujące grupę 1 (9-18 kg) – to wersje dedykowane malcom w wieku 3-4 lat. Są one montowane tyłem lub przodem do kierunku jazdy, w zależności od modelu;
 • Dla dzieci starszych – fotelik samochodowy 15 36 kg, często też rozbijany na dwie kategorie: grupę 2 (15-26 kg) oraz 3 (22-36 kg). Modele te zwykle nie mają pasów pięciopunktowych, ponieważ dziecko jest zabezpieczane pasami samochodowymi.W dobrych sklepach można też kupić produkty o dużej rozpiętości wagowej, np. fotelik samochodowy 15 36 kg, 0-18 kg albo 9-25 kg. Modele te „rosną” wraz z dzieckiem. Są tak konstruowane, aby zapewniać bezpieczeństwo zarówno młodszym (i lżejszym), jak i nieco starszym dzieciom.

  Homologacja i testy zderzeniowe

  Bardzo ważną kwestią są też stosowne certyfikaty. Dobry fotelik musi mieć homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa oznaczony symbolem ECE 44/04 albo 44/03. Dobrze też sprawdzić, jakie wyniki osiągnął dany model w testach zderzeniowych wykonywanych m.in. przez ADAC, The AA Motoring Trust oraz inne instytuty. Najlepiej wybrać model, który w testach otrzymał ocenę przynajmniej 3.

  Funkcje i udogodnienia

  Kupując fotelik, zwróć też uwagę na funkcjonalność danego sprzętu. Sprawdź, jak duży jest zakres regulacji siedziska, z jakiego materiału jest wykonany pokrowiec i czy można go zdjąć do prania. Dowiedz się, jak się montuje fotelik w aucie i czy model wyposażono w system ISOFIX. Istotną kwestią jest też przetestowanie funkcji regulacji pasów oraz innych elementów, co przydaje się zwłaszcza w fotelikach, które „rosną” wraz z maluchem.

  Fotelik nowy czy używany?

  Koszt zakupu nowego, dobrej jakości fotelika nie jest mały, jednak dla bezpieczeństwa malucha warto go ponieść. Wybierając produkt używany, nie masz bowiem nigdy gwarancji, co działo się wcześniej z tym modelem. Mimo przyzwoitego wyglądu sprzęt może być uszkodzony, a tym samym nie zapewnia on pełnej ochrony maluchowi.

Zobacz:  Pokaz mody kosmicznych wózków i fotelików
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments