Łóżeczko dla dziecka to podstawowy element wyprawki. Kupując je warto jednak pamiętam o kilku rzeczach tak, aby ten pierwszy i ważny mebelek naszego dziecka nie tylko cieszył oko swoją urodą, ale był przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na materiały, z których wykonane jest łóżeczko. Najlepiej jeżeli wykonane jest z litego drewna, które jest bardzo trwałym materiałem. Nie może mieć jednak żadnych zadr czy drzazg, a jego krawędzie nie powinny mieć ostrych kantów. Zapytajmy również sprzedawcę, czy farby i lakier, którymi pokryte jest łóżeczko nie są toksyczne dla dziecka i posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. To ważne, bo podczas ząbkowania dzieci biorą wszystkie przedmioty do buzi. A twarde krawędzie łóżeczka są smakowitym kąskiem dla swędzących dziąseł.
–Nasze łóżeczka wyposażone są w specjalne gryzaczki, którymi zakończone są barierki łóżeczka. – mówi Agata Podgórska, właścicielka sklepu Muzpony , sprzedającego łóżeczka i akcesoria dla niemowląt – To idealne rozwiązanie dla ząbkujących maluchów. Pamiętajmy również o szczebelkach – przerwy między nimi nie powinny być mniejsze niż 2,5 cm, ani większe niż 6 cm, tak, żeby dziecko nie mogło tam zaklinować rączki, nóżki czy głowy.Zmierzmy również długość boku łóżeczka – nie powinien być niższy, niż 60 cm, a w przypadku łóżeczek z regulowanym dnem nie mniejszy, niż 30 cm przy ustawieniu na najwyższym poziomie.
Łóżeczka produkowane są zazwyczaj w dwóch rozmiarach – 120×60 i 140×70 cm. Te większe mogą po rozłożeniu często służyć jako tapczanik. To bardzo dobry pomysł – radzi Joanna, mama półrocznego Krzysia – Takie łóżeczko dłużej posłuży dziecku i maluch będzie czuł się w nim lepiej, niż na dużym „dorosłym” tapczaniku, o wiele za dużym dla dwulatka. Wiele łóżeczek ma również różne udogodnienia w postaci regulowanego poziomu dna (najbardziej praktyczne są trzy poziomy materaca) czy wyjmowanych szczebelków. Nowością jest możliwość usunięcia całego, węższego boku łóżeczka tak, aby dziecko mogło z niego samodzielnie wyjść, gdy nauczy się już chodzić. Dzięki temu maluch swobodnie korzysta z łóżeczka, a my pozbywamy się problemu obluzowujących się szczebli, co było efektem ubocznym ich częstego wkładania i wyjmowania. W pierwszym okresie sprawdza się również możliwość opuszczenia szerszego boku łóżeczka, dzięki czemu mamy łatwiejszy dostęp do malucha i odciążamy kręgosłup. Dobrym rozwiązaniem są także szuflady oraz przewijak zakładany bezpośrednio na łóżeczko. Dla wielu rodziców to ważny element wyposażenia, zwłaszcza przy niewielkim metrażu mieszkania.
Mamy małe mieszkanie, więc szukaliśmy łóżeczka z dodatkowymi szufladami. – wspomina Milena, mama 3-miesięcznej Zosi – Udało nam się znaleźć funkcjonalne łóżeczko, do którego mogliśmy dokupić idealnie pasujące szuflady. Do kompletu kupiliśmy również przewijak, który zakłada się na łóżeczko i w każdej chwili można go łatwo zdjąć, dzięki czemu mogliśmy zrezygnować z zakupu komody. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyliśmy na zakup ślicznej pościeli i dodatkowych zabawek! – mówi się Milena.
Najważniejszym i, niestety, często pomijanym przez rodziców elementem łóżeczka jest materac, na którym będzie spało dziecko. Przede wszystkim powinien być twardy. Najlepsze są materace z atestowanego lateksu lub włókna kokosowego. Lateks to surowiec otrzymywany na bazie połączenia naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego z syntetycznym lateksem. Jest to materiał niezwykle trwały i bardzo elastyczny, dzięki czemu dopasowuje się idealnie do kształtu ciała, przy czym jest wytrzymały na odkształcenia. Dzięki systemowi otworów następuje swobodna wymiana powietrza i ciepła, co powoduje, że materac oddycha. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, świetnie więc nadaje się dla małych alergików.
Włókno kokosowe jest natomiast surowcem w pełni naturalnym, pochodzącym ze skorupy orzecha kokosowego. Ma świetne właściwości termiczne i zapewnia właściwą cyrkulację wewnątrz materaca. Jest przy tym lekkie, przewiewne i antyalergiczne. Poza tym jest bardzo elastyczne, pochłania wydzielany pot i wilgoć panującą w otoczeniu. Włókno kokosowe często spotykane jest w połączeniu z lateksem. Na rynku dostępne są także materace kokosowo-gryczane. Łuska gryczana ma również właściwości antyalergiczne, ponadto wspomaga leczenie wad kręgosłupa i płaskostopia, a także powoduje lepsze ułożenie dziecka. Jest jednak zalecana dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia.
Zadbajmy również o to, by łóżeczko było również atrakcyjne dla naszego dziecka. Niezbędnym elementem łóżeczka, zwłaszcza przez pierwsze miesiące są ochraniacze. Ochronią one dziecko przed obiciem się o twarde szczebelki, ale również zmniejszą przestrzeń w łóżeczku, czyniąc ją bardziej przytulną i milszą dla dziecka. Poprzez swoje wzory i kolory stymulują także rozwój dziecka. Dobrze jest mieć różne komplety ochraniaczy i zmieniać je co jakiś czas, aby dostarczać dziecku nowych wrażeń.
Przez pierwsze miesiące dziecko leży na plecach, dlatego ważną rolę pełnią karuzelki, zawieszane nad łóżkiem. Polecam karuzelki z pozytywką – mówi Agata Podgórska ze sklepu Muzony, łagodna melodia pozytywki ukołysze dziecko do snu. Dostarczy mu też bodźców słuchowych, tak ważnych, zwłaszcza w pierwszym okresie, kiedy niemowlę jeszcze nie widzi dobrze.
Na rynku dostępne są również kolorowe sprężynki, do zawieszenia na bokach łóżeczka, które zachęcają malucha do obracania główki w bok. Posiadają również różne grzechotki i szeleszszeleszczące elementy, które spodobają się starszemu niemowlęciu.
Łóżeczko dostawne jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet karmiących piersią. U nas się świetnie sprawdziło, niestety trochę małe, więc korzystaliśmy z niego tylko pół roku. Ale i tak polecam! http://dziumdziusiowo.blogspot.com/2012/12/ozeczko-dostawne-babybay-7w1-czy-klups.html
Śliczne łóżeczko 😉
Witam wszystkich rodziców 🙂
Jestem świeżo upieczoną mamusią i w chwili obecnej zastanawiamy się właśnie z mężem nad wyborem odpowiedniego dla naszej córeczki łóżeczka. Córcia ma 2,5 roczku i sami nie wiemy jakie łóżeczko byłoby dla niej najlepsze. Na ten moment pod uwagę bierzemy głównie łóżeczka z tej oferty: http://www.babyexpress.pl/bajanex,1,39,37,38.html w związku z czym mam prośbę, czy któryś rodzic używał już łóżeczek tej firmy? Czy są one godne polecenia? Z góry dziękuję za Wasze odpowiedzi i porady. Pozdrawiam 🙂
Witam wszystkie kochane mamy.
Ja kupiłam mojemu synkowi tradycyjne łóżeczko drewniane.Ze względu że często jeżdzilismy do teściowej i mamy zdecydowaliśmy kupić łóżeczko turystyczne.Wybór padł na model Babybutterfly.Jest rewelacyjne pod każdym względem.Bardzo ładna kolorystyka i wykonanie.Sprzedający odradził nam tylko model z płozami bujanymi bo były gdzieś wypadki.Łóżeczko ma kółka i zamiast tego bujaka można leciutko pobujać malca.
Łóżeczko drewniane trafiło na allegro i zostało turystyczne w pokoju.Zainwestowaliśmy tylko w lepszy materac i naprawdę jesteśmy bardzo zadowoleni.Mamy je już rok i nic się nie dzieje.Jestem teraz w 2 m-cu ciąży i łóżeczko mam już z głowy.Tylko nie wiem jak zareaguje starszy synek.Najwyżej kupimy drugie
Tu jest model mojego łóżeczka:
ŁÓŻECZKO KOJEC LAMPKA WIBRA MOSKITERA MODEL2010 (989836712) – Aukcje internetowe Allegro
Szukam materaca do łóżeczka dla mojej Majki. Powinno być nie tylko komfortowe, ale też antyalergiczne, bezpieczne i trwałe… Ktoś może polecić jakieś ciekawe modele?
Mamy łóżko robione na zamówienie przez znajomego, tzw. „złotą rączkę”. 🙂 Dokupiliśmy do tego materac Sara z wkładem kokosowym, z oferty sklepi http://www.jmbnet.pl i mamy oryginalne, niepowtarzalne i zdrowe łóżeczko dla naszego Maciusia.