Dobór odpowiedniego fotelika dziecięcego jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, które prędzej czy później czeka każdego świeżo upieczonego rodzica. Konieczne jest, aby sprzęt był bezpieczny i wygodny dla małego pasażera, Jeżeli zastanawiasz się, jaki fotelik samochodowy zakupić i czym kierować się przy wyborze, to zostań do końca tego poradnika.
Fotelik dla dziecka – rodzaje i dodatkowe funkcje
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów fotelików dziecięcych, które podzielone są na klasyfikację wagową:
- Grupa 0+ – od narodzenia do 13 kg,
- Grupa I – od 9 do 18 kg,
- Grupa II – od 15 do 25 kg,
- Grupa II – od 22 do 36 kg.
Dobór fotelika do wagi dziecka jest absolutną podstawą, warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest obrotowa baza fotelika, która stanowi niesamowitą wygodę dla rodzica. Taki atrybut odciąża kręgosłup opiekuna, pozwalając na poprawne zapięcie malucha bez większego wysiłku – dzięki możliwości obrócenia fotelika przodem do drzwi pojazdu.
Fotelik dziecięcy do samochodu – czym powinien się cechować?
Niezależnie od tego, czy fotelik dedykowany jest noworodkom, czy też starszym szkrabom, powinien spełniać wytyczone normy oraz mieć pewne cechy i właściwości, dzięki którym będziesz mieć pewność, że spełnia swoje funkcje. Na co zatem zwracać uwagę?
- Testy i certyfikaty – głównym zadaniem fotelików jest ochrona malucha w trakcie ewentualnych kolizji, dlatego też produkt powinien pozytywnie przejść testy zderzeniowe według wymagań homologacji. Zalecane jest także, aby sprzęt poddany był inspekcjom przez niezależne jednostki certyfikujące.
- Komfort – podróż w wygodnej i prawidłowej pozycji jest niesamowicie ważna, ponieważ wpływa dobrze na kręgosłup malucha i pozwala mu się cieszyć z przejażdżki. Na komfort fotelika ma wpływ wyrób, z którego został wykonany oraz możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia i wysokości zagłówka.
- Odporność na zabrudzenia – warto wybrać fotelik, który jest wykonany z materiałów niewrażliwych na uszkodzenia i brud.
- Dopasowanie do zmieniającej się sylwetki dziecka – szkraby bardzo szybko rosną, co powoduje, że ich sylwetka i postura się zmieniają. Z tego powodu dobry fotelik powinien być wyposażony w regulowane komponenty, które umożliwią dostosowanie sprzętu do malucha. Zaleca się, aby fotelik posiadał wąski zakres wagowy, gdyż wtedy łatwiej jest dopasować poszczególne elementy do wymiarów pociechy.
- Dopasowanie do samochodu – każdy pojazd ma inną budowę, niesamowicie ważne jest więc indywidualne dopasowanie fotelika do auta i dziecka. Warto znaleźć producenta gwarantującego zwroty lub wymiany produktu, w sytuacji, gdy ten nie zostanie odpowiednio dopasowany.
ISOFIX – co to jest?
Jeżeli widziałeś tę nazwę w opisie fotelika i zastanawiasz się, co to jest, to już spieszymy z odpowiedzią. ISOFIX to dodatkowe mocowania, które są wymagane w każdym samochodzie wyprodukowanym po 2008 roku. Jest to bardzo ważny element, ponieważ stabilizuje fotelik na siedzeniu auta. W specjalne otwory znajdujące się w siedzisku samochodu wpinamy przęsła fotelika, dzięki temu w trakcie kolizji, maluch jest bardziej bezpieczny. Montaż fotelika w systemie ISOFIX zależy od marki i modelu auta, dlatego też najlepiej kierować się instrukcją dołączoną do produktu. Wtedy będziesz mieć pewność, że fotelik jest stabilnie przymocowany.
Jak powinien być zamontowany fotelik dla dziecka?
Fotelik samochodowy do 13 kg montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Warto wspomnieć również, że na rynku dostępne są modele, które pozwalają na podróż w tym kierunku jazdy również starszym dzieciom.
Głowa maluchów jest duża i ciężka w porównaniu do ich ciała, a kości oraz mięśnie nie są jeszcze w pełni wykształcone. W przypadku, gdy zamocujemy produkt przodem do kierunku jazdy – w sytuacji hamowania czy zderzenia ciało malucha zacznie wysuwać się do przodu, dopóki nie zostanie zatrzymane przez pasy bezpieczeństwa. Niemniej jednak główka nadal będzie poruszać się z taką samą prędkością, z jaką jedzie samochód, co spowoduje, że kark szkraba będzie przeciążony. W przypadku montażu tyłem, gwałtowne hamowanie spowoduje wciśnięcie ciała dziecka we wnętrze fotelika. Według statystyk, podczas poważniejszej kolizji, 9 na 10 dzieci wychodzi z tego bez urazów, o ile były przewożone tyłem do kierunku jazdy.
FAQ:
- Jak dobrać rodzaj fotelika do malucha?
Foteliki podzielone są na kategorie wagowe, zatem przy doborze sprzętu należy kierować się tymi wytycznymi. W przypadku, gdy nie jesteś pewny wyboru, możesz spytać o pomoc doświadczonego specjalistę, który pomoże Ci dopasować fotelik do potrzeb dziecka.
- Czym charakteryzuje się dobry fotelik?
Godny polecenia sprzęt do przewożenia dzieci powinien posiadać crash testy, najlepiej wykonane przez niezależne jednostki certyfikujące, ponieważ daje to gwarancję, że fotelik wykonany jest z bezpiecznych materiałów, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych norm, a także zapewnia ochronę podczas wypadków.
- Czy można przewozić dzieci przodem do kierunku jazdy?
Rekomendowane jest, aby maluch podróżował jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy ze względów bezpieczeństwa. Fotelik należy zamontować według zaleceń producenta.
Partnerem artykułu jest lionelo.pl