Szukasz czegoś, co umożliwi Ci błogi relaks w ogrodzie lub na łonie natury? Wybierz odpowiedni dla siebie hamak ogrodowy i ciesz się z czasu spędzonego na odpoczynku. W zależności od preferencji i wielkości ogrodu możesz zdecydować się na hamak wolnostojący lub taki, który trzeba zawiesić na przykład na drzewach.
Ten lekki i wygodny sprzęt możesz również kupić w wersji materiałowej, w której zajmuje bardzo mało miejsca. Dzięki czemu bez problemu spakujesz go w plecak, który zabierasz ze sobą na wycieczkę. W ten sposób w każdym miejscu, w którym są drzewa będziesz mógł go rozwiesić i wylegiwać się w ich cieniu.
Nie zapomnij wtedy o odpowiednio długim sznurze, do którego przywiążesz hamak do drzewa. To, czy zdecydujesz się na taki lub na model do postawienia w ogrodzie, zależy od Twoich preferencji, estetyki i sposobu wykorzystywania. Na rynku dostępnych jest teraz wiele wersji kolorystycznych, materiałowych i konstrukcyjnych.
Jakie są typy hamaków ogrodowych?
Hamak ogrodowy – typy
- Tradycyjny – materiałowy, lekki, zajmuje mało miejsca po złożeniu. Może być jedno lub dwuosobowy. Przywiązuje się go za pomocą lin do drzewa lub innych wysokich i wytrzymałych punktów.
- Z drążkiem – dzięki zastosowaniu drążków ten hamak ogrodowy, będzie rozciągnięty, więc zyskamy na powierzchni do leżenia. Łatwiej się na niego wchodzi i należy uważać, żeby się z niego mocno nie wychylać, gdyż można wypaść.
- Namiot – hamak osłonięty specjalnym materiałem wodoodpornym. Może być wyposażony również w daszek, który będzie chronił przed słońcem i moskitierę przeciw owadom.
- Fotel – występuje w wersji do zawieszenia wolnostojący. W kształcie przypomina fotel, który wisi w powietrzu. W sprzedaży wersje jedno i dwuosobowe.
Na co zwracać uwagę kupując hamak ogrodowy?
Podstawową sprawą jest decyzja jak duży ma być hamak. Jeśli miałaby z niego korzystać jedna osoba lub po prostu chcemy leżeć na węższym kawałku materiału, to dobrym pomysłem będzie hamak jednoosobowy. W sytuacji, kiedy z hamaka miałoby korzystać więcej osób, wybrać można wśród dwuosobowych. Do użytkowania przez jedną osobę materiał po prostu rozłoży się na boki i będzie pełnił funkcję ścian bocznych. Ważnym elementem są też drążki, które mogą być w hamaku, bo rozciągają one materiał i powierzchnia do leżenia zwiększa się i leży się w pozycji wyprostowanej. Przy hamakach bez drążków pozycja przypomina bardziej literę C. Do wyboru mamy również hamaki do postawienia w ogrodzie, które będą pasować także na większe balkony czy na tarasy. Tutaj istotną kwestią może okazać się ich stabilna konstrukcja i solidne wykonanie.
Techniczne aspekty korzystania z hamaka są równie istotne. Należy sprawdzić, do ilu kilogramów wagi może leżeć na hamaku, ponieważ mają one różny udźwig. W sprzedaży są również takie przeznaczone do używania dla dzieci- mniejsze, stabilniejsze, ze ścianami bocznymi. Hamaki możemy wyróżnić ze względu na pochodzenie, i tak mamy hamaki brazylijskie, ekwadorskie, kolumbijskie i meksykańskie. Ich różnice widoczne są w pozycji leżącego, zastosowanych materiałach i ozdobach.