Gdy spodziewasz się dziecka, musisz być pod wyjątkową opieką lekarza.
Dziś prezentujemy krótki przejrzysty przewodnik po badaniach, którym należy się poddać w czasie 9 miesięcy ciąży (wiele chorób można wykryć, a nawet wyleczyć, zanim maluch przyjdzie na świat):
– należy je wykonać jak najszybciej, a dokument informujący o naszej grupie krwi mieć zawsze przy sobie. W razie wystąpienia nagłego krwotoku, gdy konieczne będzie przetoczenie właściwej krwi, lekarze zaoszczędzą aż dwie godziny (bo tyle właśnie trwałoby badanie).
– umożliwia wczesne rozpoznanie konfliktu serologicznego między matką a płodem. Ich regularne monitorowanie we krwi ciężarnej pomaga ocenić, czy płód nie jest zagrożony.
– wyniki informują o funkcjonowaniu całego organizmu, to niezwykle istotne badanie diagnostyczne. Aby było miarodajne, należy je wykonywać po całonocnej (minimum pięciogodzinnej przerwie w oddawaniu moczu).
– dzięki temu badaniu zostanie określona liczba krwinek białych oraz czerwonych, gęstość krwi (czyli hematokryt), stężenie hemoglobiny oraz liczba płytek. W czasie ciąży należy szczególną uwagę zwrócić na stężenie hemoglobiny, która w przypadku niskiej wartości może świadczyć o anemii.
Ja mam 23 lata, 2,5 roku temu urodziłam córunię, przyszła na świat z zespołem Downa. Jest prawdopodobieństwo, małe ale jest że następne dziecko też może przyjść na świat z tą chorobą. Jeśli ktoś wie jakie badania trzeba wykonać lub od jakiego specjalisty trzeba mieć skierowanie to proszę o radę. Byłam ostatnio u pewnego lekarza w Świnoujściu i niestety nie udało mi się nic dowiedzieć, ponieważ wydaje mi się że sam nie wiele więcej wiedział niż ja sama. Jedyne co zrobił podczas tej pierwszej wizyty to USG, i oświadczył, że badania genetyczne kosztują ok 300-,zł. Nie zważył mnie, nie zbadał, nawet nie założył karty ciąży. Dla mnie taki cham nie ma nic wspólnego z medycyną.