Jestem w ciąży, czy to tylko PMS?

Jeżeli starasz się o dziecko, to z niecierpliwością zazwyczaj wyczekujesz pierwszych sygnałów poczęcia. Rozdrażnienie? Wyjątkowo bolesne i opuchnięte piersi?

Czy to znaczy, że mogę być mamą? Cóż, pierwsze objawy ciąży bardzo łatwo pomylić z objawami napięcia przedmiesiączkowego.

Spóźnia się miesiączka?

Brak miesiączki to zwykle pierwszy sygnał budzący niepokój, a jeżeli starasz się o dziecko – ekscytację. Jednakże miesiączka może nie występować nie tylko z powodu ciąży – stres, zmęczenie, podróż, strach przed ciążą, problemy hormonalne, nagła utrata wagi (bądź jej nabranie) – te wszystkie elementy mocno wpływają na układ rozrodczy kobiety i cykl miesiączkowy. Jeżeli kobieta nie monitoruje cyklu np. za pomocą komputerów cyklu Lady-Comp czy Baby-Comp, trudno jest jej ustalić dokładny czas owulacji, a co za tym idzie – spodziewany termin miesiączki. „Po owulacji następuje faza lutealna, która zazwyczaj ma stałą długość u każdej kobiety – wynosi od 12 do 16 dni. Po tym czasie występuje miesiączka.” – wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. – „Jednakże faza folikularna, następująca po miesiączce a przed owulacją, może mieć bardzo różną długość. Na skutek pewnych zawirowań hormonalnych owulacja może wystąpić nie w 14 czy 15 dniu cyklu, a przykładowo dopiero w 25 dniu cyklu. Wtedy miesiączka może się pojawić dopiero w 40 dniu cyklu.” Gdy monitorujesz cykl i widzisz skok temperatury dużo później niż zazwyczaj – możesz spodziewać się przesuniętej miesiączki. Pamiętaj, że nieregularne cykle bardzo często zdarzają się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, po porodzie, po zaprzestaniu karmienia piersią czy w wyniku zmian chorobowych w układzie rozrodczym (np. torbiele).

Pierwsze objawy ciąży

Chociaż każda kobieta może inaczej odczuwać pierwsze objawy ciąży, zwykle wymienia się obrzmienie i nadwrażliwość piersi, poranne nudności, wzmożony apetyt. Te wszystkie objawy mogą jednak świadczyć o nadchodzącej miesiączce, a problemy z układem pokarmowym – o zatruciu, bądź stresie. „Objawy ciąży i napięcie przedmiesiączkowe łatwo pomylić.” – mówi Aleksandra Demiańczyk – „Napięte piersi, wzdęty brzuch, większa nerwowość, senność, spadek samopoczucia – w zależności od kobiety objawy PMS mogą być nietypowe, bądź nasilone w wyniku zmian hormonalnych, przeżywanego stresu, czy negatywnych sytuacji życiowych.”

Kiedy zrobić test?

Jeżeli pragniesz dziecka, zapewne masz ochotę biec po test ciążowy już na drugi dzień po możliwym zapłodnieniu. Niestety, domowe testy ciążowe działają wykrywając obecność hormonu hCG w moczu, dlatego nie ma sensu wykonywać je zbyt wcześnie.  Warto poczekać na dzień, dwa po terminie spodziewanej miesiączki (a najlepiej tydzień po terminie) i wtedy wykonać test. Choć obecne testy są bardzo dokładne, bywa, że dają fałszywy wynik – jak to na przykład bywa w przypadku wystąpienia torbieli. „Testy domowe nie dają stu procentowej pewności jeśli chodzi o wynik ciąży.” – potwierdza ekspertka – „Dlatego podejrzewając ciążę, w przypadku braku wystąpienia miesiączki, najlepiej udać się do lekarza prowadzącego, który zleci przeprowadzenie testów z krwi dających całkowitą pewność.” Gdy monitorujemy swój cykl za pomocą komputerów cyklu Lady-Comp, czy Baby-Comp o prawdopodobnej ciąży dowiemy się po 15 dniach od wystąpienia owulacji – komputer sygnalizuje możliwość ciąży migającymi lampkami. Po 18 dniach od owulacji komputer potwierdza ciążę stałym wyświetleniem wszystkich diod. Wtedy warto umówić się do lekarza na wizytę.

Zobacz:  Test ciążowy - kiedy test najwcześniej rozpozna ciążę?

Beata Mąkolska konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments