Kiedy mogę zajść w ciążę – wyznaczanie płodnych dni

kalkulator dni płodnych

Poczęcie dziecka możliwe jest wyłącznie w trakcie owulacji, kiedy to komórka jajowa, obecna w jajowodzie kobiety, gotowa jest do przyjęcia męskiej gamety. Prosty mechanizm, jakim jest kalkulator dni płodnych, pozwala ustalić najbardziej prawdopodobną datę zajścia w ciążę.

fotokarty

Jak wyznaczyć dni płodne?

Dni płodne to jeden z elementów cyklu miesięcznego dojrzałej płciowo kobiety, w którego przebiegu możliwe jest poczęcie dziecka. Jednym ze sposobów wyznaczenia tego okresu jest tzw. kalkulator dni płodnych, czyli mechanizm pozwalający ustalić okres owulacji – najlepszego pod względem biologicznym czasu na zajście w ciąże – lub uniknąć zapłodnienia. Korzystanie z tego typu narzędzi nie sprawia większych trudności, choć do obliczenia przewidywanych dni płodnych najczęściej używa się internetowych form, w których obliczenia odbywają się automatycznie po wprowadzeniu odpowiednich danych do rubryk, czyli pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz długości cyklu miesięcznego. Dni płodne można również ustalić bez pomocy komputera czy telefonu. Tym łatwiej to zrobić, kiedy cykl występuje regularnie co 28 dni. Najczęściej do owulacji dochodzi na 14 dni przed krwawieniem. W tym czasie dni płodne przypadają na 2–4 dni przed samą owulacją, trwają w jej trakcie i jeszcze 1–3 dni po zakończeniu jajeczkowania. W tym czasie istnieje największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka. Stosunek płciowy z ejakulacją poza tymi ramami czasu nie prowadzi z reguły do zapłodnienia. Kalkulator pomaga stworzyć kalendarz dni płodnych na dłuższy czas oraz sprzyja świadomemu planowaniu rodziny. Warto jednak pamiętać, że na regularność owulacji i cyklu miesięcznego wpływa wiele czynników endo- i egzogennych. Jajeczkowanie może ulec przesunięciu w czasie ze względu na choroby, silny stres, przemęczenie fizyczne, otyłość, niewłaściwą dietę czy specjalistyczną farmakoterapię.

Ile trwa i co oznacza owulacja?

Owulacja oznacza dojrzałość płciową. Gotowość biologiczna organizmu kobiety do rozmnażania polega na uwolnieniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu, gdzie ta będzie oczekiwać na plemniki przez cały okres swojej żywotności, czyli przez 24 godziny, zanim zacznie wędrować w kierunku macicy. Jeśli gamety męskie nie dotrą do niej na czas i jej nie zapłodnią, komórka jajowa zostanie usunięta po kolejnych 14 dniach z ciała kobiety w czasie miesiączki. Wówczas cykl menstruacyjny rozpoczyna się od nowa. Komórka jajowa zaczyna tworzyć się i dojrzewać około 5. dnia cyklu miesięcznego, a całkowity jej rozwój trwa blisko 10 dni. Po przejściu do jajowodu i utrzymaniu się w nim przez dobę, a następnie zejściu do macicy (co zajmuje około 72 godzin) kończy się owulacja. Z kolei dni płodne przypadają na czas, w którym jajeczko jest u szczytu formy i w gotowości oczekuje na plemniki. Te z kolei potrafią przetrwać 2 doby, a najsilniejsze nawet 3. To wydłuża okres dni płodnych kobiety, ponieważ równie dobrze gamety męskie mogą oczekiwać na jajeczko żeńskie w jajowodzie. Owulacja rozpoczyna się w okresie dojrzałości płciowej i trwa do czasu menopauzy.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments