Kolor oczu dziecka na zamówienie

Rodzice będą mogli wybrać kolor oczu i włosów dziecka. Jedna z amerykańskich klinik leczenia niepłodności dodała właśnie taką usługę.

Już w przyszłym roku na świat ma przyjść dziecko, któremu rodzice wybiorą kolor włosów i oczu. Pierwsi klienci zainteresowani nową ofertą już zgłaszają się do kliniki. Fertility Institutes w Los Angeles, to miejsce w którym spłodzonych zostało najwięcej na świecie dzieci, którym płeć wybierali rodzice. Teraz będzie można wybrać kolor włosów i oczu dziecka.

Rozumiem ludzi, którzy mają co do tego obiekcje. Ale nie uciekniemy od faktu, że nauka się rozwija – mówi kierujący kliniką dr Jeff Steinberg, który 31 lat temu brał udział w przeprowadzeniu pierwszego zabiegu in vitro.

Poczęcie dziecka o chcianych przez nas cechach fizycznych ma kosztować 18 tys. dolarów. Jak mówi jednak kierujący kliniką nie daje się 100% pewności, że zabieg się uda. Nie wszyscy rodzice będą mogli z niego skorzystać.

Możliwość zaoferowania podobnej usługi istniała wcześniej – dodaje lekarz.

Technika pozwalająca na spłodzenie dziecka na zamówienie nazywa się diagnostyką preimplantacyjną (PGD). Przypomina klasyczne in vitro, tyle tylko, że wzbogacone o jeden ważny element. Jest nim genetyczna ocena zarodka przed podaniem do macicy bądź komórki jajowej przed zapłodnieniem. Metoda ta budzi wiele kontrowersji.

A kiedy już określimy, który gen lub ich kombinacja odpowiada za niebieskie oczy lub blond włosy? Jaki los czeka pozostałe embriony, z których mogą rozwinąć się ludzie tacy jak ja, tj. z rudym kolorem włosów i zielonymi oczyma? – pyta dr Gillian Lockwood, brytyjska ekspert.

Aby móc przeprowadzić podobny zabieg, trzeba będzie stworzyć więcej embrionów, niż ostatecznie zostanie podanych do macicy – mówi Josephine Quintavalle z organizacji Comment on Reproductive Ethics.

Zobacz:  Rodzinna fiesta w Restauracji Blue Cactus

W samym USA głosy są podzielone.– Obawiam się, że to krok w kierunku stworzenia społeczeństwa, w którym istnieć będzie nowy rodzaj dyskryminacji – uważa Marcy Darnovsky, kierownik Centre for Genetics and Society.

źródło: Rynek Zdrowia

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments