1. Strona główna
 2. »
 3. NIEMOWLĘ
 4. »
 5. Noworodek
 6. »
 7. Kontakt skóra do skóry

Kontakt skóra do skóry

Nie ma lepszego sposobu na budowanie silnej, emocjonalnej więzi mamy  z nowonarodzonym dzieckiem niż kontakt „skóra do skóry”.

fotokarty

To, że warto kłaść noworodka na nagim ciele matki tuż po porodzie, udowodniło już wielu naukowców. Wpływa to korzystnie i na noworodka, i na świeżo upieczoną mamę. Udowodniono, że dzieci, które miały te magiczne 120 minut bliskiego kontaktu ze swoją mamą, lepiej śpią, są mniej płaczliwe i są także bardziej odporne. Ogromne znaczenie dla układu immunologicznego noworodka ma bowiem fakt tzw. kolonizacji jego skóry  bakteriami ze skóry mamy ( a nie z bakteriami szpitalnymi).

Jak? Dziecko leżące na mamie:

 

 • łatwiej reguluje ciepłotę ciała,
 • łatwiej stabilizuje oddech,
 • łatwiej stabilizuje czynność serca,
 • szybciej uzyskuje prawidłowe napięcie mięśniowe,
 • łatwiej, szybciej i przyjemniej odnajduje się w tym obcym – póki co – świecie.

Idealnie byłoby, gdyby tuż po przyjściu na świat, a jeszcze przed przecięciem pępowiny, dziecko było kładzione na brzuchu lub piersiach mamy, aby w takiej właśnie pozycji znajdowało się przez pierwsze 2 godziny swojego życia (to nie kłóci się z koniecznością oceny kondycji noworodka, której lekarze muszą dokonać) oraz by w tym czasie odbyło się pierwsze karmienie. To ma przeogromny wpływ na zdrowie dziecka i późniejsze doświadczenia laktacyjne młodej mamy.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments