Codzienna dieta wpływa zarówno na rozwój fizyczny, jak i intelektualny człowieka. O jej znaczeniu wiedzieli już ludzie pierwotni, stosując specjalny jadłospis dla przyszłych rodziców czy kobiet w ciąży.
Obecny tryb życia i stosowanie żywności wysoko przetworzonej oraz bogatej w tłuszcze spowodowały, że w XXI wieku mamy do czynienia z wieloma chorobami „cywilizacyjnymi”. Aby zmienić ten stan rzeczy, należy pamiętać o wzbogacaniu diety w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do prawidłowego rozwoju dzieci i utrzymania zdrowia osób dorosłych. Organizm nie potrafi sam ich produkować, dlatego wielonienasycone kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane z pożywieniem lub w postaci suplementów.
Szczególnie ważny jest kwas DHA (dokozaheksaenowy) należący do rodziny omega-3. DHA jest obecny we wszystkich tkankach. Jest głównym składnikiem budulcowym centralnego układu nerwowego (kora mózgowa zbudowana jest w ok. 60% z DHA). W dużych ilościach występuje w siatkówce oka i naczyniach krwionośnych. W codziennej diecie zdrowego człowieka powinno się znaleźć od 0,5 do 1,5 g kwasów tłuszczowych EPA i DHA. (Eksperci Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą zalecają w codziennym żywieniu kobiet w ciąży łączne spożycie kwasów EPA i DHA od 1,0 do 1,5 g.) Wiemy o ogromnym znaczeniu prawidłowej suplementacji witamin i minerałów dla zdrowia człowieka. Wiemy o konieczności suplementacji kwasu foliowego przez kobiety w ciąży. Ale, ciągle zbyt mało mówi się o ogromnym znaczeniu suplementacji kwasu DHA. Czas pokazać jak ogromne znaczenia dla zdrowia człowieka ma właściwa podaż tego kwasu.
DHA jest budulcem tkanki mózgowej i siatkówki oka dlatego też odpowiednio wysokie spożycie DHA przez kobiety w ciąży ma wpływ na rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu a w konsekwencji funkcji poznawczych dziecka, mowy oraz narządu wzroku. Ponadto podaż kwasów DHA jest niezwykle cenna dla zdrowia matki. Może zmniejszać częstość występowania stanu przedrzucawkowego, czyli powikłań okołoporodowych, które dotykają nawet 8% ciężarnych. Podaż DHA ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji u kobiet ciężarnych. Ostatnie badania dowodzą, że kobiety w ciąży mogą bezpiecznie przyjmować 500 a nawet 1000 mg DHA na dobę.
Centralny układ nerwowy bardzo intensywnie rozwija się do 3-go roku życia. Dlatego też, dziecko karmione piersią powinno przyjmować DHA wraz z mlekiem matki. Aby to spełnić matka musi również spożywać odpowiednie ilości DHA. Jak wspomniano wyżej, podaż DHA jest ważna od pierwszych dni życia. Ma to wpływ na ostrość widzenia a następnie na rozwój zdolności poznawczych oraz rozwój psychomotoryczny w pierwszych latach życia. U dzieci prawidłowa podaż kwasu DHA ma również wpływ na ośrodkowy układ nerwowy oraz na obniżenie ryzyka zespołu metabolicznego i innych zaburzeń takich jak procesy miażdżycowe naczyń krwionośnych. Zapotrzebowanie na kwas DHA wzrasta wraz z wiekiem, proporcjonalnie do masy ciała i towarzyszy zwiększonemu zapotrzebowaniu na pozostałe składniki odżywcze. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w postaci suplementu są wskazane w przypadku diety ubogiej w DHA, czyli w przypadku wyłączenia z niej ryb morskich, co jest powszechną praktyką w Polsce.
Głównym źródłem kwasu DHA są algi i tłuste ryby morskie. Jednakże w Polsce ich spożycie jest szczególnie niskie. Ponadto w przypadku kobiet w ciąży, matek karmiących, niemowląt i dzieci pojawia się problem zanieczyszczenia ryb morskich metalami ciężkimi (rtęć, ołów) oraz dioksynami. Dlatego też dobrą i bezpieczną alternatywą w tej sytuacji jest zastosowanie suplementów kwasu DHA wolnych od metali szkodliwych i o potwierdzonym pochodzeniu i czystości.
Nowością w kategorii wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest seria Omegamed:
- zawiera czysty DHA pochodzenia roślinnego (wyciąg z alg – wolny od zanieczyszczeń metalami szkodliwymi takimi jak: rtęć, kadm, ołów, miedź)
- zawiera optymalną dawkę DHA zgodną z najnowszymi badaniami i zaleceniami ekspertów
- po raz pierwszy preparat w kapsułkach typu twist off z przeznaczeniem dla niemowląt od 6. miesiąca życia
- po raz pierwszy wersja dla wegetarian – w 100% roślinne pochodzenie, w tym również otoczka kapsułki
- pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka
Materiał powstał w konsultacji z doc. dr hab. n.med. Piotrem Sochą
Warto pamiętać, że kwas dha jest bardzo ważny i w ciąży i podczas laktacji, dlatego warto kontynuować łykanie suplementu. Pregnofer dha można przyjmować i w jednymi drugim przepadku.
Kochane, kwas DHA przyjmujcie najlepiej w kapsułkach, ryby mogą zawierać rtęć, brrr… Lepiej łyknąć kapsułkę takiego Pregnofer DHA czy innego suplementu z kwasem DHA i być spokojną o dziecko.
Koniecznie zadbaj o kwasy DHA, wpływają na rozwój układu nerwowego płodu oraz narządu wzroku. Ja przyjmuję pregnofer DHA.
No próbowałam ale sam zapach mnie odrzuca musze czymś innym uzupełnić dzięki za rade
przecież to nie jest znowu takie złe … to nie powinno zastępować ci bogatej diety ale skoro nie możesz jeść ryb to tylko suplementacja ci pozostaje. ladeeVit jest bogaty w omega3 – polecam
ja nie cierpię ryb i co ma robić, zostaje mi tylko suplementacja bogata w kwasy omega 3
ja się ciesze bo nie miałam takich problemow w ciąży jadłam wszystko, witaminki też brałam ale to już dla mojego ogólnego bezpieczeństwa 🙂
śmieszą mnie stwierdzenia „zjedz rybkę to dla dobra dziecka” ale po 1 nie wystarczy jedna rybka a po 2 jak nie lubisz to co ci po tym że będziesz jeść na siłę a później wymiotować albo źle się czuć to przecież nie o to chodzi więc uważam że dobrze robisz że zainwestowałaś w suplementy diety 🙂
ja stosuje suplement diety ladeeVit, naprawdę staram się zdrowo odżywiać ale ryb nie cierpię a dzięki niemu mogę dostarczyć dziecku kwasy omega 3
ja w ciąży brałam feminatal metafolin zawierający kwasy DHA, tak mi zalecił ginekolog. jem ryby morskie, ale nie tak znowu dużo, raczej sporadycznie. a są one bardzo ważne dla rosnącego maluszka, więc dlatego zdecydowałam się na feminatal – żeby zapewnić mu wszystko, co najlepsze 🙂