Jak przyznaje 53% kobiet, lekarz nie omawiał z nimi problemu spożywania alkoholu w ciąży, a 1% otrzymało nawet zalecenia picia jego niewielkich ilości w tym okresie*. Chcąc zmienić te statystyki i przypomnieć lekarzom o konieczności edukacji pacjentek, w ramach tegorocznej edycji kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka”, zaplanowano działania adresowane dla środowiska medycznego.
Inauguracja kampanii została połączona z wystąpieniem prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Jej celem jest uświadomienie kobietom, że w czasie ciąży należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu, gdyż każda, nawet najmniejsza jego ilość, może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Tymczasem, jak pokazują badania, 6% kobiet przyznaje się do sięgania po alkohol w tym czasie, a 15% uważa, że jego spożywanie nie wpływa na zdrowie dziecka*.
Zgodnie ze stanowiskiem Grupy Ekspertów Ginekologów** z którego wynika między innymi, że to zadaniem personelu medycznego jest informowanie przyszłych mam o szkodliwym wpływie etanolu na ciążę i zalecanie całkowitej jego eliminacji z diety, obecna edycja kampanii koncentruje się głównie na aktywnościach skierowanych do lekarzy ginekologów, pielęgniarek i położnych oraz studentów medycyny, którzy w przyszłości będą opiekować się pacjentkami w ciąży.
Działania edukacyjne skierowane do środowiska medycznego będą prowadzone w trakcie najważniejszych konferencji medycznych w Polsce, skierowanych do ginekologów i położników oraz na portalach medycznych. Aktywności adresowane do studentów i młodych lekarzy zostaną zorganizowane we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Stowarzyszeniem Entog Polska zrzeszającym młodych specjalistów z dziedziny położnictwa i ginekologii. Na największych polskich uczelniach medycznych, zostaną przeprowadzone warsztaty poświęcone zagadnieniom komunikacyjnym w relacji: lekarz – pacjent. Lekarze, studenci medycyny zdobędą wiedzę i poznają sposoby prowadzenia rozmów na trudne tematy, na przykładzie kwestii spożywania alkoholu w ciąży. Warsztaty poprowadzi psycholog, psychoterapeuta – Michał Zawadzki, Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny SWPS.
– Kontakt z pacjentem może być wyzwaniem i przysparzać wielu trudności komunikacyjnych, zwłaszcza, gdy dotyczy „delikatnych” tematów – odnoszących się do osobistych wartości i wyborów. Niewątpliwie jednym z takich zagadnień jest zwrócenie uwagi pacjentki na kwestie dotyczące spożywania alkoholu w czasie ciąży – mówi Michał Zawadzki. To istotne, by uświadamiać przyszłych lekarzy, że to ich zadaniem jest angażowanie pacjentki i wzmacnianie postawy abstynencji od alkoholu w czasie ciąży. Podczas warsztatów będziemy dyskutować, jak to zrobić, jakich narzędzi użyć, by rozmowa była efektywna i łatwiejsza dla obu stron.
Dla kobiet planujących oraz będących w ciąży przygotowano serwis edukacyjny www.lepszystart.com.pl oraz profil na FB „Zdrowa ciąża”, na których można znaleźć informacje, porady i artykuły dotyczące ciąży i macierzyństwa.
Honorowym patronatem kampanię objęły najważniejsze uczelnie medyczne w kraju oraz organizacje skupiające lekarzy ginekologów i położników: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Perinatologii, Stowarzyszenie Entog Polska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego, Motocyklowe Ratownictwo Medyczne Rescue Riders, Domowe Laboratorium, wydawnictwo Medycyna Praktyczna.
* Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży, raport GIS, Warszawa 2017
** Stanowisko Grupy Ekspertów Ginekologów (w składzie: prof. dr hab. Romuald Dębski, prof. dr hab. Tomasz Paszkowski, prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta, dr n. med. Jacek Tomaszewski) na temat wpływu alkoholu na ciążę: stan wiedzy na 2014 r.