Magnesy w dziecięcych zabawkach

Internetowy magazyn ScienceDaily opublikował najnowsze badania, które pokazują zagrożenia, jakie stanowią dla dziecka magnesy.

Maluchy po jego połknięciu nie są leczone tak szybko, jak jest to wymagane, a producenci zabawek niewystarczająco ostrzegają rodziców przez ryzykiem.

Działalność Szpitala Dziecięcego w Cincinnati w stanie Ohio, USA, pokazuje rosnącą liczbę dorosłych świadomych potencjalnego ryzyka związanego z połknięciem magnesu. Powikłania zdrowotne tym spowodowane są coraz powszechniejsze na całym świecie. Autorzy badania  zidentyfikowali 128 przypadków połknięcia magnesu w 21 krajach. Nawołują  rodziców do szczególnej ostrożności przy zakupie zabawek oraz przestrzegają przed pozornie niegroźnymi objawami, które mogą wskazywać na połknięcie przez dziecko jednego lub kilku magnesów.

“Większość połkniętych przedmiotów wchodziło w skład zabawek, również tych znanych marek”, mówi dr Alan Oesterich, doktor medycyny, profesor radiologii w Szpitalu Dziecięcym w Cincinnati i autor badań. „Wiele przebadanych dzieci to 5-latki lub młodsze, które przebywały pod stałym nadzorem rodziców lub opiekunów”.

Wyniki badań są szczególnie ważne o tej porze roku, kiedy to rodzice kupują prezenty dla swoich pociech. Wielu kupujących ma na uwadze bezpieczeństwo zabawek. Warto również dodać, że producenci nie mają obowiązku informować na opakowaniach o magnesie, które zabawka zawiera.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły powody połykania przedmiotów. Niektóre z nich podane przez dzieci brzmiały: „Myślałem, że to tylko zabawa” lub „Podobał mi się smak magnesu”.

Dodatkowo dr Oestreich zidentyfikował medyczny oraz psychologiczny stan dziecka jako czynnik przyczyniający się do połykania przez dzieci magnesu. Autyzm jako znany już warunek odnotowano u 16,2% dzieci w wieku 4 lat i starszych. „Nie wszystkie dzieci są skłonne do połykania magnesów, ale jeśli konkretne dziecko ma tendencję do jedzenia lub połykania niewłaściwych przedmiotów, na szczególną uwagę zasługują jego zabawki, które nie powinny zawierać żadnego elementu z magnesem”, ostrzega dr Oestreich.

Zobacz:  Ile kosztuje byciem rodzicem?

Dodatkowym i równie istotnym odkryciem badania jest to, że dzieci, które połkną jeden lub kilka magnesów, nie trafiają do lekarza wystarczająco szybko. Objawy są złudnie łagodne i przypominają grypę, dlatego też wielu rodziców zwleka z zabraniem dziecka do lekarza. Nudności, wymioty, skurcze oraz ból brzucha powinny zaalarmować rodziców, szczególnie jeśli dziecko jest autystyczne i wykazuje inne problemy rozwojowe.

W przypadku braku natychmiastowego leczenia, magnesy często przyklejają się do siebie wzdłuż ścianek jelita i mogą wywołać poważne problemy, często prowadzące do infekcji przewodu pokarmowego. Niemal w każdym z przeanalizowanych przypadków wymagany był zabieg chirurgiczny lub endoskopia w celu usunięcia magnesów i naprawy szkód. Odnotowano jeden przypadek śmierci dziecka wywołanej sepsą (posocznicą).

Badanie wskazuje, że edukacja społeczna jest najlepszą linią obrony przed przytoczonymi tutaj przypadkami. Ponadto producenci zabawek powinni częściej i o wiele wyraźniej ostrzegać na swoich produktach przed zagrożeniem i informować o objawach zatrucia, spowodowanego połknięciem magnesu. Ale do tego czasu, to rodzice muszą być świadomi tego problemu i rozważnie podchodzić do zakupu zabawek.

Pełna wersja artykułu w języku angielskim dostępna jest na stronie magazyny ScienceDaily.

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments