Mamy nie chcą mówić o depresji

Statystyki nie pozostawiają złudzeń  – aż 1 na 10 polskich mam zmaga się z depresją poporodową. To bardzo poważne zaburzenie, które powoduje dysfunkcję  wielu obszarów życia młodej mamy. Depresja poporodowa (którą należy wyraźnie oddzielić od baby bluesa) zazwyczaj objawia się jako permanentne poczucie nieumiejętności radzenia sobie z obowiązkami, jakie pojawiają się w związku z narodzinami dziecka. Odczucie beznadziei, jakie towarzyszy świeżo upieczonym mamom, może przybierać różne formy.  Apatia, niechęć do działania, płaczliwość, smutek, utrata apetytu, senność – to zaledwie część sygnałów świadczących o możliwości pojawienia się problemów z depresją i zaledwie odsetek jej objawów.

Sytuacja wielu młodych polskich mam jest tym trudniejsza, że kobiety są w tym lęku przed niepowodzeniem i nieporadzeniem sobie w roli mamy zupełnie odosobnione. To brak wsparcia ze strony najbliższych oraz wszechogarniająca i zewsząd promowana presja bycia mamą idealną powodują, że kobiety nie chcą się przyznawać do depresji. A szkoda. Zatajanie problemu nie zmienia bowiem sytuacji młodych matek. Niczym nieuzasadnione poczucie wstydu oraz lęk przed utratą dziecka sprawia, że młode mamy nie chcą korzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów. Tymczasem pomoc psychiatry i psychologa to często jedyna droga do odkrycia radości macierzyństwa. Warto też uświadomić sobie, że mama idealna to mit. Że my – mamy mamy prawo pytań, wątpliwości, do popełniania błędów. Że lęk, obawa i brak poczucia pewności, odczuwany zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka, to stan zupełnie normalny.

Fot.Katarzyna Piwecka Fotografia ciążowa i dziecięca  Poznań www.katarzynapiwecka.pl

Zobacz:  Jubileusz 200. odcinka Domisiów
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments