1. Strona główna
  2. »
  3. PIĘKNA MAMA
  4. »
  5. SPA & Wellness
  6. »
  7. Na co chorują jajniki?

Na co chorują jajniki?

Jajniki to bardzo ważny narząd w organizmie kobiety, o który należy dbać w sposób szczególny.

Choroby jajników często atakują znienacka, przez długi czas nie dając żadnych niepokojących objawów. Podstawowym elementem profilaktyki chorób przydatków są regularne wizyty u ginekologa, które pomogą w wyeliminowaniu lub zdiagnozowaniu wczesnych zmian w jajnikach.

Nie ignoruj torbieli

Przyczyną tworzenia się torbieli są najczęściej zaburzenia hormonalne. Podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego w jajniku kobiety dojrzewa pęcherzyk jajnikowy (Pęcherzyk Graffa), który na odpowiednim etapie cyklu pęka i wydobywa się z niego komórka jajowa. Bywa, że proces ten zostaje zaburzony. Wtedy, w następstwie zahamowania pęknięcia dojrzałego pęcherzyka, powstają torbiele. Taka sytuacja może wystąpić, gdy pęcherzyk nie zawiera żadnej komórki jajowej lub gdy istniejąca komórka jajowa obumarła.

Torbiele na jajnikach mają postać zmian o okrągłym lub nieregularnym kształcie, wielkości od kilku do kilkunastu centymetrów. Występują pojedynczo lub w kilku miejscach naraz, na jednym lub obu jajnikach. Zmiany mogą pojawić się w każdym wieku i mają – w zależności od podłoża – różnorodną formę – tłumaczy Marek Dawicki, lekarz ginekolog z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.

Najczęściej  torbiele traktowane są jako łagodne zmiany, choć zdarzają się rozpoznania na tle nowotworowym. Torbiele można porównać do baloników wypełnionych płynem lub zgrubiałą tkanką. Zwykle są wielkości orzecha, ale czasem bywają nawet większe od pomarańczy.

Torbiele najczęściej nie wymagają leczenia farmakologicznego, choć w niektórych przypadkach stosuje się leczenie antybiotykami oraz środkami przeciwzapalnymi. Większość tego typu zmian ma charakter łagodny, choć niektóre zmiany mogą świadczyć o poważniejszych zaburzeniach, jak np. endometrioza czy choroba nowotworowa.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (ang. polycystic ovary syndrome) zwany także zespołem wielotorbielowatych jajników, jest schorzeniem występującym u ok. 5 % kobiet w wieku rozrodczym. Wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami i może mieć poważne konsekwencje – jest bowiem jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet . Jego pojawieniu się bardzo często towarzyszy nadprodukcja męskich hormonów – czyli androgenów. Panie cierpiące na tę chorobę mogą doświadczać takich objawów, jak: nieregularne miesiączki, trądzik oraz nadmierne owłosienie.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników najczęściej stosuje się terapię hormonalną. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments