Masy do modelowania – pozytywny wpływ na rozwój dziecka!

Dzieci kochają masy do modelowania. Ich wyjątkowe kolory, zapach i miękkość sprawiają, że wiele z nich uwielbia zabawę z modelowaniem. Okazuje się, że jest to nie tylko sposób na świetną zabawę, ale również rozwój wielu zmysłów dziecka, jak węch, smak, wzrok i dotyk. Prace związane z modelowaniem pozwalają na rozwój sprawności manualnych, a także pobudzają wyobraźnię. Dlaczego warto zainwestować w plastelinę, modelinę i inne masy? Dowiesz się z naszego artykułu.

Pobudzanie wyobraźni i twórczości u dziecka

Dziecko otrzymując w rączki masę do modelowania, może skorzystać z pomocy rodziców odnośnie wymyślenia figurki którą może ulepić. Wiele dzieci jednak pobudza swoją wyobraźnię, tworząc niesamowite budowle w różnorodnych kształtach. Pomimo iż mogą być one niedoskonałe, dziecka nie powinno się zniechęcać, a wręcz zachęcać do podjęcia kolejnych prób. Dzięki temu rozwija swoją wyobraźnię i staje się twórcze. To świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i kreatywne zabawy, nie tylko w nudne deszczowe czy zimowe popołudnia.

Rozwój zdolności motorycznych

Masy do modelowania to świetny sposób terapii dla dzieci nadpobudliwych i zestresowanych. Lepienie postaci i budowli pomaga się wyciszyć, odpręża i relaksuje, a także zmniejsza napięcie. Co istotne wspomaga rozwój mowy u dzieci. Dzięki zabawom z plasteliną czy modeliną dziecko ćwiczy sprawność swoich dłoni i palców, dzięki czemu dużo łatwiej w przyszłości przyjdzie mu trzymać długopis, wiązać sznurowadła, posługiwać się sztućcami czy zapinać guziki. Ugniatanie i formowanie to idealny sposób na rozwój wielu umiejętności, które przydadzą się nie tylko w szkole, ale również w codziennym życiu.

Jakie masy do modelowania wybrać?

Spośród wielu dostępnych mas do modelowania, warto wybrać te, które będą najbardziej odpowiadały naszemu dziecku. Różnią się one między sobą elastycznością i miękkością, a także komfortem pracy z ich użyciem. Niektóre lepią się do rąk, inne nie pozwalają, aby doszło do zabrudzeń ubrań czy innych elementów. Jednymi z najpopularniejszych materiałów do lepienia są modeliny, plasteliny i ciastoliny. Dostępne są również gliny rzeźbiarskie, masy papierowe i gips. Wybór jest ogromny, dlatego każde dziecko znajdzie produkt idealny dla swoich potrzeb. Pamiętajmy, że to nie tylko świetna zabawa, ale również kreatywny sposób na spędzanie wolnego czasu. Działa terapeutycznie i pobudza wyobraźnię, a także wspomaga rozwój funkcji poznawczych dziecka.

Zobacz:  Nauka samodzielnego korzystania z toalety
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments