Przedszkolak, uczeń podstawówki czy nastolatek? Niezależnie od wieku, każde dziecko potrzebuje własnej przestrzeni, sprzyjającej rozwojowi i wypoczynkowi. Pokój dziecięcy to miejsce, w którym pociecha może czuć się bezpiecznie i gdzie spędza sporo czasu. Jak sensownie zaaranżować to pomieszczenie i sprawić, aby było modne i jednocześnie przytulne?
Dziecko nie ryba – głos ma!
Urządzając wnętrze, przeznaczone dla małego mieszkańca, należy liczyć się ze zdaniem pociechy. W końcu to dziecko ma się tam czuć swobodnie i pewnie. Na pewno córka lub syn ma swoje ulubione kolory. W przypadku dziewczynek często jest to intensywny róż. Zrozumiałe jest jednak, że urządzenie całego wnętrza w jaskrawych barwach raczej nie wchodzi w grę. Warto zatem negocjować z dzieckiem i zaproponować mu kompromis. Obecnie modne są aranżacje proste, nawiązujące do stylu skandynawskiego. Może więc sprawdzą się jasne mebelki z jednej kolekcji i kolorowe dodatki? Ukochana przez dziecko barwa niech zatem dominuje w:
- metalowych lub plastikowych pudełkach na zabawki,
- poduszkach-przytulankach, przedstawiających urocze zwierzątka (sówki, króliki lub pieski),
- akcesoriach do nauki (lampka nocna, podpórki do książek, organizery na długopisy),
- uchwytach do szafek i szuflad,
- tekstyliach: zasłonkach okiennych, narzucie na łóżko, nakryciach na fotele.
Ściana niekoniecznie malowana
Aranżując ściany, warto wziąć pod uwagę wiek pociechy. „Cukierkowe” kolory sprawdzą się w przypadku kilkulatków, ale już niekoniecznie u starszych dzieci. Nie warto też popadać w drugą skrajność – smutne, szare ściany bez kolorowych dodatków nie będą pasowały do królestwa dziecka. Może by choć jedną z nich przygotować w nieco inny sposób? Tutaj również przyda się znajomość zainteresowań dziecka. Jeśli syn jest fanem futbolu, warto rozważyć naklejenie na ścianę tapety z trójwymiarowym motywem piłki. Dobrze, jeśli będzie to tapeta na fizelinie – jej zaletą jest jej trwałość i możliwość zamaskowania niezbyt głębokich nierówności. Dla dziewczynki sprawdzi się natomiast tapeta z uroczym kociakiem albo fototapeta w prosty, kwiatowy wzorek na różowym tle.
Przestrzeń dla artystycznej duszyczki
Jeśli córeczka wykazuje talenty plastyczne i widać, że chce się rozwijać poprzez twórczość, warto jej to umożliwić poprzez umieszczenie w pokoju przydatnych akcesoriów. Tablica kredowa, naklejona na ścianie albo drzwiach szafy, pozwoli na dowolne notowanie i rysowanie. Zapobiegnie to sytuacji, w której dziecko zacznie bazgrać po naniesionej niedawno farbie. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie pomieszczenia są również wieloelementowe, designerskie naklejki ścienne w pastelowych kolorach. Ich zakup pozwoli dziecku uczestniczyć w urządzaniu pokoju. Zaletą produktu, oprócz możliwości naklejania poszczególnych elementów na wiele sposobów, jest przyczepność do licznych płaskich powierzchni (nie tylko do ściany!) i wykonanie z bezpiecznych dla malucha materiałów. Ogromną frajdę sprawi także dziecku ułożenie kompozycji lustrzanej. Dekoracyjne lustra w postaci motylków lub gwiazdek, wykonane z bezpiecznego szkła akrylowego, to świetny pomysł na praktyczną ozdobę, umieszczoną nad łóżkiem albo obok drzwi wejściowych do pokoju.
2 x „p”: prostota i praktyczność
W pokoju dziecka niezbędny będzie wyraźny zegar ścienny. Ciekawym rozwiązaniem jest kontrastujący ze ścianą zegar z disneyowskim motywem Mickey Mouse i Minnie Mouse. Pomimo iż jego kształt jest dość skomplikowany, jednolita kolorystyka i brak cyferblatu sprawiają, że będzie to oryginalny i modny dodatek. Innym, przydatnym i jednocześnie dekorującym pomieszczenie elementem jest kolorowa naklejka na biurko. W pokoju, wzorowanym na stylu skandynawskim sprawdzi się motyw jasnych kamieni w kształcie serc. Okleina została pokryta laminatem, który łatwo przecierać w razie zabrudzenia. Tego typu akcesoria i ozdoby nie tylko sprawią, że wnętrze zyska nowoczesny wygląd, ale też uczynią życie małego mieszkańca wygodniejszym. Ładny i komfortowy pokój dziecięcy, urządzony w nowoczesnym stylu? Czemu nie – warto spróbować!