1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Recenzje
  6. »
  7. Mundra Sylwia Szwed

Mundra Sylwia Szwed

Mundra to zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza – dwadzieścia sześć i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Należą do różnych środowisk, mają odmienne doświadczenia i światopogląd. Opowiadają o cudzie narodzin, o ogromnej sile, którą natura obdarzyła każdą matkę, ale także o ciemnej stronie swojego zawodu – poronieniach, aborcjach, powikłaniach okołoporodowych, przemocy wobec rodzących. Poruszają wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów – problem medykalizacji porodu, odejścia od natury, cesarskiego cięcia na życzenie czy zapłodnienia in vitro.

Nasza opinia:

Przeczytałam Mundrę jednym tchem, choć nie jest to książka lekka, łatwa i przyjemna. Wprost przeciwnie. Pełno tutaj fizjologiczno- realistycznych opisów, wspomnień, których pewnie pamiętać by się nie chciało, obrazów, które niewiele mają wspólnego z metafizyką. Jak to na poród przystało.

Mundra Sylwii Szwed to 10 rozmów. Wspólny mianownik- niełatwa praca położnej. I poród, bo trudno tutaj od samej fizjologii porodu uciec. To, co łączy wszystkie rozmówczynie Szwed, to wykonywana praca. Wszystkie panie są położnymi przez duże P- takimi z pasją i z sercem, takimi, które chciałoby się spotkać na porodówce. Co je dzieli? Sporo. I wiek, i doświadczenia, i okoliczności, w jakich przyszło im pracować. Co jednak ciekawe- wszystkie one musiały walczyć ze stereotypem położnej i pejoratywną oceną zawodu. Ta walka, jak się okazuje, ma swój sens. Wywalczono już godne warunki dla rodzącej. Pora, by położną traktować z szacunkiem. Wszak w pełni na niego zasługuje.

Ta książka wiele uświadamia. Czy to dobrze? Pewnie tak. Dobrze wiedzieć, jak wiele się zmieniło, jak bardzo my- Matki Polki Nowoczesne jesteśmy uprzywilejowane. Wiele spośród nas przestanie narzekać, gdy dowie się, jak rodzono przed laty. Ale ta świadomość ma też drugą stronę. Ta wiedza potrafi przestraszyć. Dlaczego? Zajrzyjcie do książki, a przekonacie się same.
Nie mam cienia wątpliwości, że Mundra to pozycja obowiązkowa, drogie mamy. Urodziłyście? To pora uświadomić sobie raz jeszcze, że wykonałyście kawał dobrej roboty! Poród dopiero przed Wami? To dowiedzcie się, jak rodzenie dziecka wygląda naprawdę. Wszak im więcej wiemy, tym mniej się boimy. A to bardzo dobrze.  Dziesięć kobiety, trzy pokolenia położnych, setki wspomnień. Warto, by stały się także Waszym udziałem.

Mundra Mundra Sylwia Szwed Wydawnictwo czarne , cena: ok. 39 pln

mundra4

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments