Napoje bezalkoholowe bezpieczne dla kobiet w ciąży

Będąc w ciąży oraz w czasie karmienia piersią musimy zrezygnować z lampki wina do kolacji czy piwa w czasie rodzinnego grilla. Jednak pojawiła się alternatywa dla napojów alkoholowych – napoje bezalkoholowe.

Są to napoje poddawane dealkoholizacji, która niesie ze sobą wiele zalet. Według prof. Antona Piendla z Instytutu Technologii Browarniczej i Mikrobiologii Uniwersytetu Technicznego w Monachium, takie bezalkoholowe wina czy piwa nawet korzystne, ze względu na bogatą zawartość potasu, niską kaloryczność (ponad połowa kalorii mniej niż w zwykłym piwie!), a także niską zawartość sodu, tłuszczy i cholesterolu.

Piwa i wina bezalkoholowe mogą ponadto wspierać tworzenie prolaktyny, czyli hormonu przysadki mózgowej, który pobudza wytwarzanie mleka w czasie karmienia piersią. Położne polecają wypijanie od czasu do czasu piwa bezalkoholowego kobietom, które mają problemy z laktacją. Dodatkowo, substancje gorzkie z chmielu w piwie działają kojąco, z kolei wino wpływa na poprawę trawienia. Napoje bezalkoholowe mogą być również doskonałą alternatywą dla tych panów, którzy chcą wspierać swoje partnerki w tym wyjątkowym okresie, rezygnując ze spożywania alkoholu. Szczególnie w tygodniach tuż przed porodem warto zamiast po piwo sięgnąć po jego bezalkoholowy odpowiednik, żeby w nagłej sytuacji móc wsiąść za kierownicę i odwieźć partnerkę do szpitala.

Alkohol warto zastąpić napojami bezalkoholowymi już w okresie starań o dziecko, ponieważ wpływa on niekorzystnie na męską płodność i jakość nasienia, a także na organizm kobiety. Z kolei mamy, które po odstawieniu malucha od piersi borykają się z problemem zbędnych kilogramów, nie powinny powracać do spożywania alkoholu, ponieważ jest on wysokokaloryczny, wpływa na obniżenie sprawności fizycznej i zdecydowanie utrudnia powrót do szczupłej sylwetki. Dlatego warto dobre nawyki z okresu ciąży przenieść również na kolejne miesiące, nawet lata. Wybrane piwa bezalkoholowe posiadają status napojów izotonicznych – np. Erdinger. Obniżają one poziom stanu zapalnego we krwi (potwierdzone badaniami na grupie maratończyków), dzięki zawartości polifenoli. Dodatkowo napoje bezalkoholowe to zastrzyk składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, magnez i ważnych aminokwasów, elektrolitów oraz witaminy B.

Zobacz:  Śniadaniowe chwyty na małego niejadka

Napoje bezalkoholowe w Polsce i na świecie

W zachodniej Europie przemysł napojów bezalkoholowych jest niezwykle rozwinięty, a piwa, wina i szampany bez „procentów” cieszą się ogromną popularnością. Np. w Niemczech można wybierać spośród ponad 100 różnych marek piw bezalkoholowych!

W Polsce dotychczas najbardziej rozpoznawalną marką był bezalkoholowy „szampan” dla dzieci, nie mający w smaku nic wspólnego z napojami dla dorosłych. Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać. W większości sklepów nadal nie uświadczymy napojów bezalkoholowych, ich miłośników zapraszamy jednak na stronę Bezalkoholowe.com, na której oprócz najszerszego w Polsce wyboru piw, win i szampanów bezalkoholowych znajduje się obszerna baza wiedzy na ich temat. Bezalkoholowe.com powstały po to, aby promować ideę spożywania napojów bezalkoholowych w Polsce, dać ludziom alternatywę, a także zapewnić wiedzę na temat tego typu napojów. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz napój miał konkretnie 0% alkoholu, albo poszukujemy określonego smaku piwa czy wina bezalkoholowego, warto poprosić obsługę o pomoc w wyborze. Chętnie podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments