Niedosłuch dziecka a ciąża

Według statystyk, uszkodzenie słuchu lub głuchotę stwierdza się średnio u co 5 dziecka na 1000 urodzeń. Głuchota lub uszkodzenie słuchu może mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej do uszkodzenia słuchu dochodzi jeszcze w fazie życia płodowego.

Najważniejszymi czynnikami ryzyka wystąpienia u dziecka wady słuchu są czynniki dziedziczne, związane z z rodziną dziecka. Niedosłuch dziedziczny występuje, jako cecha dominująca lub recesywna, co oznacza, iż w przypadku cechy dominującej wszyscy potomkowie rodzica obciążonego tą cechą, będą miały niedosłuch, zaś w przypadku cechy recesywnej wada może się nie ujawnić lub wystąpić w niepełnym zakresie.

Innymi czynnikami mającymi wpływ na słuch dziecka są czynniki związane z jego życiem płodowym, zaburzenia w przebiegu ciąży lub porodu jak przyjmowanie leków ototoksycznych, krwawienia i niedobory tlenowe, zaburzenia przemiany materii, używki. Wśród chorób matki w okresie ciąży, które mogą potencjalnie doprowadzić do uszkodzenia słuchu płodu, należy wymienić cukrzycę oraz schorzenia nerek matki. Choroby te mogą doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w narządzie słuchu dziecka.

Zobacz:  Siódmy miesiąc ciąży, czyli początek trzeciego trymestru
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments