Oksytocyna – hormon, który buduje więzi

Dwie kreski na teście ciążowym, czy migające lampki na monitorze cyklu Baby-Comp to dla kobiet starających się o dziecko wielka radość: wreszcie są w ciąży! Otwiera się nowy, zupełnie dotąd nieznany świat pełny podekscytowania, ale i wątpliwości. Wraz z rosnącym brzuszkiem mamy szukają coraz więcej informacji na temat porodu, karmienia piersią i opieki nad maluszkiem. I tutaj natrafiają na pojęcie: oksytocyna, czyli hormon, który ma im ułatwić i poród, i nawiązanie więzi z noworodkiem.

W trakcie porodu…

Oksytocyna jest wydzielana w dużych ilościach w trakcie porodu. To naturalne działanie organizmu, ponieważ oksytocyna jest odpowiedzialna za wywoływanie skurczów macicy, dzięki którym maluszek może przyjść na świat. Często czytając o porodzie, przyszła mama napotka się z informacją o podawanej oksytocynie poprzez kroplówkę. Czy oksytocyna syntetyczna różni się od tej wydzielanej przez organizm?
„Jest to ten sam hormon tak naprawdę.” – tłumaczy  Przemysław Binkiewicz, ginekolog-położnik z dziewiętnastoletnią praktyką, od sześciu lat ordynator szpitala w Pyskowicach na Śląsku. “Jeżeli kobieta jest przygotowana do porodu, to osiąga w którymś momencie wrażliwość na oksytocynę – receptory, które mają za zadanie wychwycić ten hormon, zaczynają być na nie wrażliwe. Stąd takie skojarzenie, że poród można wywołać oksytocyną, jednakże jest to możliwe wtedy, kiedy kobieta osiągnie odpowiedni stopień wrażliwości na ten hormon. Podawanie oksytocyny wcześniej nie przynosi spodziewanego efektu.”

Bardzo wiele kobiet, które mają za sobą porody z kroplówką oksytocyny, wspomina je jako szczególnie bolesne. Jak twierdzi ekspert, wiąże się to z wrażliwością receptorową, a także z faktem, że każdy sztuczny substytut jest w pewien sposób mniej komfortowy. „Pacjentki rodzące poprzez podanie kroplówki z oksytocyną mogą mieć po prostu mniej komfortowe wspomnienie z porodu – porody wymuszane są bardziej przykre, bo są zmedykalizowane. Również odczucia w dużym stopniu zależą od wrażliwości kobiety na ból.  Dodajmy, że staramy się nie wywoływać porodu, o ile nie jest to absolutnie konieczne dla zdrowia i życia mamy i dziecka.” – mówi ginekolog- położnik, Przemysław Binkiewicz.

Zobacz:  Jak zmienia się ciało po ciąży i porodzie?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments