Pierwsza łyżeczka do karmienia niemowląt

Układ pokarmowy dziecka musi mieć czas aby dojrzeć do nowych pokarmów dlatego optymalnym okresem jest ukończony 6. miesiąc życia przy indywidualnym stwierdzeniu określonych umiejętności niemowlęcia. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zalecają wprowadzenie uzupełniających produktów do diety dziecka nie wcześniej niż przed ukończonym 17. tygodniem życia i nie później niż w 26. tygodniu życia.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowląt?

Określenie wieku dziecka nie jest jednoznaczne dla nabytych w danym wieku umiejętności, gdyż każde dziecko rozwija się indywidualnie. Sygnałem zwiastującym gotowość dziecka do rozpoczęcia przygody w zasmakowaniu nowych potraw jest stabilne siedzenie z podparciem, kontrola ruchów głowy i szyi (dojrzałość mięśniowo – nerwowa), a także zanikający odruch wypychania językiem pokarmu z buzi oraz otwieranie jej przed zbliżającą się łyżeczką.

Ssanie i połykanie

Przez pierwsze miesiące życia niemowlę koncentruje się głównie na udoskonalaniu odruchu ssania piersi lub butelki. Podczas rozszerzania diety o inne składniki, musi nauczyć się pobierania pokarmu z łyżeczki, rozdrabniania go, żucia i gryzienia. Jaka powinna być idealna łyżeczka do karmienia by ułatwiła ten trudny, ale i fascynujący etap rozwoju dziecka? Jakie cechy powinna mieć łyżeczka do podawania pokarmu w czasie rozszerzania diety niemowląt?

Pierwsza łyżeczka dla niemowląt

W czasie karmienia uaktywniane i ćwiczone są te mięśnie okolic twarzy, które do tej pory były rzadziej używane, dlatego właściwy sposób podawania nowych pokarmów w czasie rozszerzania diety niemowląt, ma bardzo duży wpływ na rozwój aparatu mowy u dziecka. Potwierdza to neourologopeda Agnieszka Olak. Dobrze dobrana pierwsza łyżeczka dla niemowląt, powinna być wykonana z bezpiecznego materiału, nie może być ani zbyt twarda, ani za bardzo miękka, gdyż jej zadaniem jest stanowcze przekazanie informacji do mózgu dziecka o trwającym procesie karmienia.

Unikalna geometria łyżeczki dla niemowląt

Łyżeczka Spuni zaskakuje prostym choć niebanalnym kształtem. Łyżeczka posiada innowacyjną główkę w kształcie ‚łopatki’ – na czubku kwadratowa z zaokrąglonymi rogami – ku górze unosi się tworząc delikatną barierę dla „cofającego się” w czasie karmienia pokarmu. „Łopatkowy” kształt ułatwia także zebranie części pokarmu z buzi dziecka, która została przez nie wypchnięta na zewnątrz, a szeroki i wygodny trzon łyżeczki umożliwia sprawne nią manewrowanie. Jej miękka forma sprawia, że w czasie ząbkowania nie drażni obolałych dziąseł, często odnajdując się jako gryzak łagodząc ich swędzenie.

Spuni to innowacyjna łyżeczka dla niemowląt, która w przyjemny, wygodny i przede wszystkim prawidłowy sposób pozwala na karmienie dziecka w czasie podawania pierwszych posiłków stałych.

Łyżeczki SPUNI polecają ekspertki z KIDY.pl – sklepu z ekologiczną żywnością dla niemowląt i najlepszej jakości akcesoriami dla dzieci i rodziców.

łyzeczka-spuni-dziecko-3 łyzeczka-spuni-dziecko-4

łyzeczka-spuni-dziecko-2

Podziel się swoją opinią
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments