Pierwsza na świecie bajka modowa: historia Mademoiselle Oiseau

Bajka modowa, do niedawno, taka kategoria literatury nawet nie istniała, a dziś Andrea de La Barre de Nanteuil i Lovisa Burfitt, autorki pierwszej na świecie bajki modowej, Historii Mademoiselle Oiseau, proponują bajkową opowieść wigilijną prosto z samego serca Paryża.

Przepięknie ilustrowane Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości będą wymarzonym prezentem pod choinkę, a list do Świętego Mikołaja napisze też zapewne niejedna mama, bo książka zachwyca tak małe, jak i duże czytelniczki.

Historia Pani Ptaszek

Bonjour, vous connaissez Mademoiselle Oiseau? Nie? Nic nie szkodzi. Drugi tom przygód ekscentrycznej panny Ptaszek – tak, tak właśnie w dosłownym przekładzie brzmi nazwisko damy, której wieku nie sposób określić, ale którą łatwo rozpoznać po burzy nieokiełznanych rudych loków, intensywnie wiśniowych ustach (pomadka o odcieniu Groźna Dama!), niezliczonych cekinach, piórkach, perłowych naszyjnikach, ekstrawaganckich sukniach, woalkach, a nawet ptasich gniazdach, które zdobią jej fryzurę – będzie okazją do nawiązania znajomości z filuterną i bajecznie kapryśną mieszkanką paryskiej Alei Minionych Czasów. Pełna fantazji i wystrzałowych pomysłów przypomina trochę Mary Poppins i Pippi Pończoszankę, a trochę Amelię z Montmartre’u – obie są emanacją francuskiego wdzięku, obie też, jak nikt inny w Paryżu, potrafią uszczęśliwiać ludzi.

bajka modowa

Piętro niżej pod apartamentem Juliette Oiseau mieszka nieśmiała i pełna kompleksów dziewczynka Isabella. Rodzice nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi, wygląda wręcz na to, że Isabella była dzieckiem niechcianym. Problemy rodzinne przenoszą się na podwórko i szkołę. Dziewczynka czuje się lekceważona, pomijana, nijaka. Dzięki Mademoiselle Oiseau, która uczy, że należy być sobą, patrzeć wysoko do góry i dostrzegać piękno w codzienności, odzyskała pewność siebie oraz radość życia. Ot, magia przyjaźni.

Wyjątkowa przyjaźń

Dwie dziewczyny, mała i duża, spędzają całe popołudnia na wspólnych zabawach, przebierankach, piknikach i fabrykacji niezwykłych perfum. Pewnego dnia jednak mademoiselle unosi się na zielonym jedwabnym dywanie, by ruszyć w drogę do Wenecji, gdzie mieszka jej siostra. Dni mijają, listopad strącił ostatnie liście z drzew, nadszedł grudzień, a stęskniona Isabella nie może doczekać się powrotu przyjaciółki. Czyżby ta nie zamierzała wrócić na Święta? Wszystko na to wskazuje. Dziewczynka odkrywa, że dawno temu wydarzyło się coś strasznego, coś, co kryje się w mrokach przeszłości Juliette i sprawia, że chce ona „odwołać” Boże Narodzenie. Zadaniem Isabelli będzie ocalenie wigilijnej i bożonarodzeniowej tradycji.

Zobacz:  Kolekcja ubrań zainspirowana stylem Barbie

bajka modowa2

Niezwykłe ilustracje

Niezwykłą urodę i wspaniały koloryt przygód panny Oiseau i Isabelli budują nie tylko nadzwyczaj pomysłowe rozwiązania fabularne (ileż przy tym filuternego puszczania oka przez autorki do dorosłego odbiorcy – popatrzcie tylko na ilustrację z bohaterką śpiewającą Milorda i poczujcie dreszcz, czytając o „miejscu rodem z książek z Kafki”) oraz urokliwy, sugestywny język, miejscami wręcz poetycki, pełen humoru i nie stroniący też od mocniejszych wykrzyknień (cóż, gdy Mademoiselle się zdenerwuje…). W tym świecie można zanurzyć się nie tylko poprzez słowo, ten świat można zobaczyć. Lovisa Burfitt odmalowała go z wielką subtelnością, ale i mocą, cudownie lekkie pociągnięcia kreski i delikatność pasteli przypominają żurnale projektantów mody. To rzadkie połączenie opowieści na najwyższym literackim poziomie ze stylowymi, rozbudzającymi wyobraźnię ilustracjami.

Mademoiselle_Oiseau_i_listy

Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt
Mademoiselle Oiseau i listy przeszłości
przeł. Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo Literackie
23 listopada 2017
fot. Olivier Jacquet, il. Lovisa Burfitt

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments