Plan dnia idealnej mamy

Od momentu pojawienia się malucha na świecie minęło kilka tygodni, czy miesięcy. Niby niewiele, ale tobie wydaje się to całą wiecznością i nudzi cię ciągłe powtarzanie tych samych czynności.

Na dodatek, gdy tylko zdołasz na chwilę usiąść – krzyk małego ssaka stawia cię z powrotem na baczność. Tak nie musi być. Wystarczy odrobina pozytywnego nastawienia i kilka pomysłów na aktywne spędzanie czasu, a poczujesz się o niebo lepiej.

Kilka pomysłów na okiełznanie małego krzykacza

Wydaje ci się że nie masz ani chwili czasu dla siebie? Dziecko wymaga ciągłej uwagi, a gdy śpi ty nie masz nawet siły pomyśleć o sobie? Wystarczy dobry plan dnia i problem zniknie.  Małe dzieci lubią regularność i powtarzalność czynności. To daje im poczucie bezpieczeństwa i przewidywania tego co nastąpi. Spisz na kartce (biorąc pod uwagę obecne pory karmienia, spania i spaceru) plan dnia dla siebie i dziecka, uwzględniając w nim potrzeby was obojga. Jeśli będziesz plan ten realizować codziennie (niekoniecznie bardzo szczegółowo i co do minuty), już po kilku dniach zauważysz znaczną różnicę w zachowaniu dziecka.

Pamiętaj, że czas dla ciebie to nie tylko drzemki dziecka. Wystarczy każdego dnia wyznaczyć maluchowi np. pół godziny – godzinę, kiedy bawi się sam (np. na macie edukacyjnej, w kojcu, w łóżeczku). Nie oczekuj, że od razu dziecko zaakceptuje tego typu rozwiązanie, ale jeśli będziesz konsekwentna szybko osiągniesz sukces. Nakarmione, wyspane i przewinięte dziecko połóż w bezpiecznym miejscu do zabawy. Pamiętaj aby niemowlę przebywało w tym samym pomieszczeniu co ty. Jeśli maluch będzie płakał, a ty masz pewność, że nie ma żadnych potrzeb fizjologicznych, wystarczy, że go przytulisz i powiesz kilka uspokajających słów, a następnie znów go połóż. Po kilku dniach dziecko zrozumie, że jesteś obok i spokojnie zajmie się podziwianiem zawieszonych zabawek, karuzeli czy kolorowych obrazków.

Jeśli dziecko jest wyjątkowo oporne i nie pozwala mamie oddalić się ani na chwilę, świetnym rozwiązaniem będzie chusta. Zawinięte w chustę i przytulone do mamy dziecko, będzie czuło się bezpiecznie. Taki sposób noszenia niemowlaka nie obciąża kręgosłupa (dzięki temu unikniesz bólu pleców) i pozwala na spokojne wykonywanie codziennych czynności (masz obie ręce wolne). Pamiętaj jednak, że chusta nie może być rozwiązaniem na stałe. Próbuj stopniowo przyzwyczajać dziecko do twojej nieobecności, na pewno w końcu się uda.

Nie masz ochoty iść z maluchem na spacer? Spokojnie, nie musisz codziennie chodzić z wózkiem przez kilka godzin po okolicy. Połóż dziecko spać w wózku, na balkonie lub (jeśli jest ciepło na zewnątrz) w łóżeczku przy otwartym oknie. Jemu nie zaszkodzi brak spaceru, a tobie potrzebna jest chwila wytchnienia.

Idealna mama to szczęśliwa mama

Naczynia nie pozmywane, góra prania piętrzy się od tygodnia w łazience, a telefon wciąż się urywa. Nie wiesz w co włożyć ręce i od czego zacząć. W dodatku denerwujesz się że sobie nie radzisz, bo przecież mieszkanie powinno być na błysk wysprzątane, a obiad ugotowany. Zupełnie inaczej wyobrażałaś to sobie podczas ciąży. Niestety realia znacznie odbiegają od marzeń, co jest denerwujące i frustrujące. Masz prawo się denerwować, ale robisz to niepotrzebnie.

Teraz najważniejsza jesteś ty i dziecko. Musicie odpoczywać i cieszyć się sobą, a w tym nieuprane rzeczy raczej nie przeszkadzają. Przestań się przejmować, że obowiązki domowe nie są wykonywane na czas. Krytyczne komentarze ze strony rodziny powinny zostać szybko ucięte, a najlepiej wyłączyć telefon i ograniczyć wizyty. Jeśli ktoś proponuje ci pomoc, nie wstydź się jej przyjąć. Chwile słabości to twoje prawo.

Staraj się angażować do opieki i pomocy ojca dziecka. Może przejąć pewne obowiązki po powrocie do domu np. kąpiel. W weekendy staraj się urwać z domu bez dziecka, zostaw go z kochającym tatusiem (na pewno dadzą sobie radę) i idź poplotkować koleżankami, na zakupy, do fryzjera itp.

Aktywny czas z maluchem

Siedzenie w domu działa na ciebie jak płachta na byka? Teraz już nie jest to problemem. Jest przecież tyle miejsc, gdzie możesz wybrać się razem z dzieckiem. Wiele klubów fitness organizuje zajęcia dla mam z niemowlakami. Dla malucha będzie to wielka frajda, a ty możesz zadbać o formę i pozbywać się zbędnych kilogramów z czasów ciąży. Dużo ćwiczeń jest tak zaprojektowanych, aby dziecko również brało w nich udział. Zbliży to was do siebie i pokaże nowe możliwości. Towarzystwo innych mam i dzieci sprawi że poczujesz się raźniej.

Klub fitness odpada? To może  basen? Na krytych pływalniach również organizowane są zajęcia dla mam z dziećmi. Pod okiem trenera maluszek będzie się oswajał z wodą, a ciebie pływanie rozluźni i zrelaksuje. Oboje na tym bardzo skorzystacie. Jeśli nie masz ochoty na wysiłek fizyczny, ale chętnie posiedziałabyś w miłym miejscu, odwiedź jedną z wielu kawiarenek. Coraz częściej tego rodzaju miejsca są przygotowane na przyjęcie młodych mam. Umów się z koleżanką na kawę, herbatę czy lody. Dziecko prześpi się w wózku a ty miło spędzisz czas. Z niemowlakiem możesz też wybrać się do kina. Specjalne seanse dla rodziców z ich pociechami są już w większości polskich miast. W sali kinowej dostępne są przewijaki i wilgotne chusteczki. Światło jest przygaszone a muzyka filmowa ściszona. Nikomu nie będzie przeszkadzał płacz malucha, który w tak miłych warunkach najpewniej pójdzie spać.

Jak widać, nawet z maluchem nie sposób się nudzić. Teraz droga mamo, wybór należy do ciebie.

źródło: linemed.pl

Podziel się swoją opinią
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

Świetne porady. Mam zamiar się do nich zastosować, bo moje maleństwo ciągle płacze, ciągle chce na rękach być noszonym… póki co kupiłam chustę be close… no i jesteśmy „close”. bardzo fajna i praktyczna jest, ale pora żeby zaczął się trochę usamodzielniać 🙂

Gość
Gość
13 lat temu

mieszkam w Warszawie a tez nie natrafilam jeszcze na takie kino … ;/

Martyna
Martyna
13 lat temu

Świetny artykuł szkoda tylko, ze u mnie nie am takiego kina 🙁