Poezja motywacyjna i jej wpływ na kształtowanie osobowości dziecka

Dzieciństwo ma wpływ na całe życie! Dlatego też my – rodzice chcielibyśmy aby nasze dzieci rozwijały się prawidłowo i czyniły postępy w każdej dziedzinie. Szukając możliwości wsparcia ich rozwoju stawiamy na zajęcia edukacyjne, plastyczne, sportowe, językowe… Staramy się by życie naszych podopiecznych obfitowało we właściwe wzorce, aktywności oraz stymulujące osobowość – filmy, gry i książki. Czytanie dziecku, a szczególnie czytanie poezji motywacyjnej, jest wbrew pozorom istotną czynnością, dzięki której możemy ukształtować w małym człowieku pewne cechy będące wręcz kluczowymi w dorosłym życiu.

Któż z nas rodziców, sam będąc dzieckiem, nie czytał wierszy Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Wśród śmiechu i zabawy a czasem wzruszenia – potrafiły nie tylko zaciekawić i pobudzić dziecięcą wyobraźnię, ale także przekazać ważne życiowe prawdy czy też „przemycić” mądrość ludowych przysłów. Poezja w ich wydaniu to nie tylko ekwilibrystyka słowna i zręczny rym, lecz poezja dziecięca na zupełnie innym poziomie, dająca podwaliny współczesnej poezji motywacyjnej dla najmłodszych.

Czym więc jest wspomniana wyżej poezja motywacyjna?
To wiersze, proste i jednocześnie niezwykłe, wiersze, które niosą ze sobą przesłanie i naukę. Nie tylko bawią ale też uczą prawd, za które my dorośli bylibyśmy w stanie zapłacić ogromne pieniądze. To życiowe lekcje – wskazujące właściwą drogę postępowania, motywujące i zachęcające do działania, ćwiczeń i pracy nad rozwojem – pracy przez zabawę.

Dlaczego warto ją czytać?

Lektura poezji motywacyjnej może sprawić, że w niedalekiej przyszłości, gdy nasza pociecha będzie pokonywała kolejne szczeble edukacji, nie zabraknie jej nie tylko ogłady językowej, ale również chęci do nauki, umiejętności rozwiązywania problemów, czy też zdolności interpersonalnych. Tego nie zapewni wręczenie tabletu kilkulatkowi czy posadzenie go przed telewizorem. To jedynie stałe przebywanie z dzieckiem, a nie obok dziecka, może zaszczepić w nim empatię oraz pewne zachowania społeczne i umiejętności. To wspólne czytanie i inspirująca praca nad lekturą może stać się motorem rozwoju młodego człowieka. Jak każdy rymowany tekst – poezja motywacyjna rozwija oczywiście mowę i jej płynność, pamięć, uwagę, słuch, kojarzenie językowe jak również zdolności językowe, które przydadzą się w dalszym życiu.
Czytajmy więc poezję motywacyjną z naszymi dziećmi – to dobry i mądry krok do naturalnego poszerzania ich kompetencji i postrzegania świata.

Zobacz:  Znaczenie muzyki w rozwoju dziecka - wywiad z Elizą Szeligą-Kraus, autorką szkoleń dla nauczycieli i rodziców

„Poezja motywacyjna”

„Galeria bajek” to synergia słowa i sztuki. To zbiór wierszy autorstwa Michała Zawadki, interpretowanych mistrzowskimi obrazami Rafała Olbińskiego. Historie bohaterów zawierają ważne życiowe lekcje, rozwijają umiejętności z zakresu kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich. Idee zawarte w morałach bajek młody odbiorca ma szansę zobaczyć w budzących wyobraźnię obrazach. Jednocześnie połączenie poezji z „kulturą wysoką” uczy od najmłodszych lat wrażliwości na piękno sztuki, dostrzegania wielu poziomów przekazu i zabawy formą.

Dzięki obrazom, obecnym w publikacji również w formie otwartej (Mała Galeria – do kolorowania), książka zaprasza czytelnika do dialogu z autorem i malarzem. Subtelne przekłady Zdzisława Zabierzewskiego na język angielski czynią publikację jeszcze bardziej uniwersalną i międzynarodową.

Publikacja zawiera również Przewodnik dla rodziców, który przeprowadza dorosłych przez każdy wiersz, podpowiadając opowieści i scenariusze zabaw, dzięki którym dzieci przez zabawę poznają świat kompetencji miękkich. To gotowe narzędzie do budowania świadomego rozwoju społecznego dzieci przez integrację rodziny i współdziałanie grup szkolnych.

Przedmowę do „Galerii Bajek”, wskazując na jej wielką wartość, napisał profesor Tony Buzan, autor ponad 140 książek na temat rozumowania, geniuszu i mózgu, przetłumaczonych na 30 języków, nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

galeria bajek

„Zarządzanie marzeniami”

To kolejna publikacja Michała Zawadki, autora bestsellerowych książek z zakresu rozwoju osobistego i społecznego dla dzieci i młodzieży, zaprasza najmłodszych do budowania postaw wobec codziennych działań, a rodziców do pełnego wyobraźni dialogu z nimi.

Wydawnictwo Mind&Dream przygotowało dla swoich czytelników dwie wersje wiekowe: 3+ i 6+. Młodsi, w treściach wierszy rozpoczynających książkę, poznając przygody małego słonia, kruchej muszli, małej mrówki czy niesfornych niedźwiedzi, dowiedzą się, dlaczego warto wierzyć w siebie, pokonywać wyzwania i jaką moc ma wytrwałość w działaniu. Starsi czytelnicy przekonają się, że łatwiej jest dążyć do celu tym, którzy są przeświadczeni o sile cierpliwości i uśmiechu, o wadze doceniania siebie oraz swoich osiągnięć. Tym, którzy wiedzą, że błąd nie jest porażką, i że żadne zadanie nie jest za trudne, gdy rozłożymy je na etapy. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy świadomi, że „nie musimy być mistrzem, żeby zaczynać, lecz musimy zacząć, by nim się stać”, jak pisze Michał Zawadka.

Wiersze zostały wzbogacone scenariuszami dla rodziców, które pomagają wytłumaczyć dzieciom opisane w treści postawy i zachowania.
„Zarządzanie marzeniami. Managing Your Dreams” jest pierwszą tego typu publikacją dla dzieci na rynku. Autor łączy przesłanie wierszy z zabawą w zarządzanie własnymi planami. W interaktywnej części, przygotowanej z psychologiem dziecięcym, młodzi czytelnicy wyznaczą swoje marzenia, nauczą się wartości swojej pracy i poznają konsekwencje swoich działań. Na końcu publikacji czeka na nich niespodzianka w postaci zachęcających do działania zakładek motywacyjnych i plakatu.

Zobacz:  Pomysły na kolonie letnie w 2019 roku!

Książki dostępne na www.michalzawadka.pl

zarządzanie marzeniami
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments