Pomoc psychologiczna po poronieniu – kiedy i dlaczego jest potrzebna?

Pomoc psychologiczna po poronieniu może być niezwykle cenna dla osób i par, które doświadczyły takiej straty. Kiedy jest ona konieczna? Dlaczego warto z niej skorzystać?

Dlaczego pomoc psychologa po poronieniu jest wskazana?

Poronienie może prowadzić do głębokiego uczucia smutku i straty. Jeśli te emocje są przytłaczające i utrzymują się przez dłuższy czas, psycholog może zapewnić wówczas odpowiednie wsparcie emocjonalne.

U niektórych osób po poronieniu mogą wystąpić objawy lęku lub depresji. Te stany mogą mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i wymagają profesjonalnej interwencji.

Warto wskazać, że poronienie może być traumatycznym wydarzeniem dla niektórych osób, prowadzącym do objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wsparcie psychologiczne może pomóc zaradzić tym objawom, a psycholog może przekazać narzędzia do radzenia sobie z cierpieniem związanym z traumą.

Poronienie – kiedy udać się do psychologa?

Jeżeli osoba lub para ma problemy z radzeniem sobie z utratą ciąży, skorzystanie z profesjonalnej pomocy będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Warto przy tym zaznaczyć, że osoby z historią schorzeń psychicznych, w tym lęku, depresji lub innych schorzeń psychicznych mogą być bardziej podatne na zaostrzenie tych objawów po poronieniu.

Dodatkowo strach, niepokój i stres związany z przyszłymi ciążami są powszechne po poronieniu. Wsparcie psychologiczne może rozwiać te obawy i pomóc w radzeniu sobie z lękami.

Oczywiście, warto wskazać, że pomoc ta nie zawsze jest konieczna, ponieważ niektóre osoby lepiej radzą sobie psychicznie po takiej stracie. Gdy jednak pojawiają się niepokojące objawy, warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy psychologicznej.

Jak uzyskać pomoc psychologiczną po poronieniu?

Gdy konieczna jest pomoc psychologa po poronieniu, można otrzymać ją na różne sposoby. Jak się o nią ubiegać?

Zobacz:  Jak przygotować się do porodu i co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim duże znaczenie w takiej sytuacji ma szybkość, dlatego nie zawsze skorzystanie z pomocy oferowanej w ramach NFZ jest dobrym rozwiązaniem. Wówczas czas oczekiwania na wizytę może wynieść nawet parę miesięcy. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na prywatne wizyty.

Prywatnie pomoc psychologa można uzyskać nie tylko stacjonarnie, ale również przez internet. Gdy wybrany zostanie psycholog online – https://avigon.pl/ wówczas wsparcie można otrzymać bez wychodzenia z domu, również w godzinach, w których gabinety na ogół są zamknięte.

Podsumowując, jeśli po poronieniu pojawiają się objawy pogorszenia zdrowia psychicznego, wizyta u dobrego psychologa będzie wtedy bardzo dobrą decyzją.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments