Poród naturalny a cesarskie cięcie

Przeważająca liczba kobiet, które mają za sobą zarówno poród naturalny jak i cesarkę uważa, że poród siłami natury jest o wiele lepszy.

Skąd takie opinie? I czy to prawda? Przekonaj się sama, jakie mocne argumenty stoją za porodem naturalnym.

Przejście przez kanał rodny lepiej wpływa na dziecko

Nadal panuje przekonanie, że podczas porodu naturalnego dziecko narażone jest na wiele niebezpieczeństw jak np. zwichnięcie barku, zadrapania czy siniaki. Aby tego uniknąć wiele mam decyduje się na poród za pomocą cesarskiego cięcia, nie wiedząc, że tym samym mogą wyrządzić mu jeszcze większą krzywdę.

Dowiedziono naukowo, że maluchy rodzone prze kanał rodny rzadziej chorują na zapalenie płuc po porodzie. A to za przyczyną dróg rodnych, które powodują ściśnięcie klatki piersiowej dziecka w czasie porodu i wydostania się niepotrzebnych płynów z jego dróg oddechowych.

Naturalny poród sprzyja karmieniu piersią

Choć rodzaj porodu nie wpływa na skład czy wartość pokarmu to jednak po cesarskim cięciu jesteś bardziej osłabiona. Trudniej jest Ci znaleźć pozycję wygodną do karmienia i przystawić dziecko do piersi.

Cięcie cesarskie, czyli operacja

Często cesarkę określa się mianem zwykłego zabiegu. Ale nic bardziej błędnego. Cesarka to nic innego jak zwykła operacja i jak każda wymaga ogromnej ingerencji w organizm kobiety. Może nieść za sobą różne poważne komplikacje powikłania jak np. krwotok czy niedrożność jelit. Warto jest pamiętać także o tym, że kobieta decydująca się na cesarkę musi liczyć się z dłuższym pobytem w szpitalu po porodzie i dłuższą rekonwalescencją.

Zobacz:  Rodzić po ludzku – czy to możliwe?

Cięcie to nie sposób na uniknięcie bólu porodowego

Każda kobieta ma inny próg bólowy i inaczej przeżywa swój poród. Jak pokazują badania dla 40% kobiet ból porodowy jest do zaakceptowania. Dla kolejnych 20% kobiet ból jest tak silny, że potrzebują farmakologicznego wsparcia. A pozostałe 20 % odbiera go jako nie do zniesienia. Poród naturalny bez bólu? Tak jest to możliwe za pomocą znieczulenia zewnątrzoponowym, znieczulenie  miejscowe krocza lub poprzez wykorzystanie stymulatora bólu porodowego Tens.

Krótki zabieg, długi powrót do formy

Nie zdążysz pomyśleć a dziecko jest już na świecie? Tak właśnie działa cesarskie cięcie. Jednak problem zaczyna się później. Kobiety wybierając taki poród muszą liczyć się z tym, że ich powrót do formy nie będzie równie szybki jak sam poród. Tuż po cesarce problemy mogą Ci sprawić codzienne czynności takie jak wstanie z łóżka, chodzenie, a nawet wyprostowanie się. Długie leżenie i ciągły nieustanny ból przyczynić się mogą do pojawienia się depresji poporodowej.

Wpływ cesarskiego cięcia na dziecko

Cesarskie cięcie może też generować powikłania i problemy u dziecka. Istnieje ryzyko chirurgicznego uszkodzenia dziecka w trakcie wykonywania operacji, ale również dzieci urodzone tą drogą narażone są na większe ryzyko problemów z oddychaniem i wystąpieniem astmy w późniejszym wieku. Cesarskie cięcie ma również wpływ na wczesny kontakt matki z dzieckiem. Kobiety po cesarskim cięciu rzadziej mogą doświadczyć tego kontaktu, przeżywają też więcej negatywnych uczuć wobec dziecka.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
13 lat temu

Idiotyczny artykul w niekotrych swoich stwierdzeniach. Co za kretyn wymyslil ten tekst o trudnosciach matki w nawiazywaniu kontaktow z dzieckiem po cc. Jeszcze jak zyje takiej matki nie spotkalam.
Depresje poporodowe zdarzaja sie po kazdym porodzie… a poniewaz porodow naturalnych jest wiecej to depresji poporodowych po naturalnym jest o niebo wiecej. Natomiast o wiele czesciej spotkalam kobiety z trauma pourazowa wlasnie po ciezkich porodach naturalnych, ze o psychozach nie wspomne.
Czytam takie artykuly chcac dowiedziec sie o jakis rzecyzwistych korzysciach po naturalnym i ciagle czytam takie dyrdymaly wypiusywane przez niepodpianych filozofow od siedmiu bolesci.

Gość
Gość
14 lat temu

No to ja napisze cos tytulem uzupelnienia, bo rzeczywiscie az prosi sie by takie informacje sie znalazly w artykule. Tak wiec Hyalobarrier Gel jest zalecany przy zabiegach wykonywanych z laparotomią. Drugi rodxzaj zelu Hyalobarrier Gel Endo lekarze polecaja do zabiegów laparoskopowych lub histeroskopowych. Opakowanie zawiera 10 ml preparatu i jest do kupienia w kazdej aptece.

Gość
Gość
14 lat temu

W ogóle nie poruszono problemu zrostów po cesarskim cięciu!!! to nadal temat omijany i przemilczany, bo uwaga skupiana jest na czasie porodu, a mało się mówi o zrostach jako konsekwencji późniejszej cesarskiego cięcia. Nie to że jestem przeciwniczką CC, bo nie jestem, ale uważam, że warto korzystać z zabezpieczeń przed np.zrostami w postaci stosowania podczas cc żelu Hyalobarrier. To kobiecie zapewni poczucie bezpieczeństwa, że po CC nie będzie mieć problemów wielu, które są wynikiem właśnie tworzących się zrostów.