Ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. O argumentach za i przeciwko rodzeniu we własnym domu opowiadają nasi eksperci.
Polskie prawo daje kobiecie możliwość wyboru miejsca, w którym przyjdzie na świat jej dziecko. Obowiązujące obecnie rozporządzenie ( z dn. 7. kwietnia 2011 r.) przewiduje, że poród siłami natury może odbyć się w domu rodzącej, a położna na prawo taki poród przyjąć ( obowiązująca położne ustawa z dnia 5. lipca 1996, która określa ich kompetencje, ani słowem nie wspomina bowiem o tym, aby położna nie mogła wykonywać takich czynności jak przyjmowanie porodu naturalnego, nacinanie i szycie krocza poza szpitalem).
Panuje powszechne przekonanie, że rodząca nigdzie nie będzie bardziej bezpieczna niż w szpitalu. Czy słusznie? Zdecydowana większość lekarzy zgadza się z tą opinią i przekonuje: „Poród jest zjawiskiem bardzo dynamicznym. To, co w danym momencie jest fizjologią, za chwilę może stać się patologią. A to może być stanem zagrażającym życiu i zdrowiu przyszłej mamy i dziecka”. Tylko szpital gwarantuje bezpieczeństwo rodzącej i dziecka (np. na wypadek nagłej konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia).
Tymczasem zwolennicy porodów w domu przekonują, że takie stawianie sprawy i przedstawianie porodu w domu jako bardziej ryzykownego mija się z prawdą. Według propagatorów rodzenia w domu – zdecydowana większość komplikacji porodowych jest efektem nadużywania procedur medycznych (m.in. podawania kroplówki z oksytocyny, przebijania pęcherza czy podawania znieczulenia).
Aby poród domowy był bezpieczny, muszą zostać spełnione następujące warunki: ciąża przyszłej mamy musi przebiegać prawidłowo, poród musi odbywać się przy asyście doświadczonej położnej, a decyzja o rodzeniu we własnym domu musi być podjęta świadomie. Warto też być przygotowanym na wszystko i zapewnić rodzącej szybki i pewny transport do szpitala, gdyby zaszła taka potrzeba.
Jeśli decydujesz się na poród domowy, odpowiednio wcześniej zacznij rozglądać się za położną. To bardzo ważne! Położna przedstawi Wam plan rodzenia w domu, wytłumaczy, jak poród będzie przebiegał, wskaże, w co należy się zaopatrzyć. Warto także pamiętać, że nawet wtedy, gdy decydujesz się na poród domowy, musisz mieć spakowaną torbę do szpitala. Tak na wszelki wypadek – gdyby położna zadecydowała, że potrzebna będzie pomoc lekarska (np. gdy pomimo pęknięcia pęcherza płodowego nie rozpoczyna się czynność skurczowa).
Dlaczego kobiety decydują się na poród domowy
Kobiety decydują się na poród domowy z wielu powodów: m.in. dlatego, że chcą czuć się pewnie, bezpiecznie, mieć poczucie intymności. A to wszystko, zdaniem pań rodzących w domu, zapewnia właśnie ta forma rodzenia. Kobiety podkreślają też, że rodząc w domu, mają większy wpływ na to, co się z nimi dzieje – są traktowane podmiotowo i mają zapewnioną możliwość decydowania o przeprowadzanych zabiegach.
Przed podjęciem decyzji o tym, gdzie przyjdzie na świat Twoja pociecha, warto dobrze się zastanowić. Warto spokojnie, krok po kroku, przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. I mieć świadomość, że odpowiedzialność za poród w szpitalu przenosi się na personel medyczny, w domu – ciężar odpowiedzialności spoczywa na mamie i położnej.