Poród w wodzie

W dzisiejszych czasach obserwujemy coraz częściej powrót do porodów „naturalnych”. Pod pojęciem tym kryje się idea rodzenia bez użycia zbędnych leków, niekoniecznych ingerencji medycznych, w zgodzie z naturalnymi predyspozycjami kobiety.

Nieraz zaczyna się również korzystać z wody podczas trwania porodu, a również w jego końcowym momencie – przyjściu na świat dziecka.

Rodzące w wodzie kobiety deklarują, że poród w niej jest o wiele łatwiejszy. Woda jest doskonałym środkiem, pozwalającym zmniejszyć stres i napięcie, ułatwia relaks, a jednocześnie mobilizuje i pomaga odzyskać siły. Dla wielu kobiet poród w wodzie był (jak same mówią) bardziej komfortowym i zmysłowym wydarzeniem.

Poród w wodzie ma wiele zalet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Poprawa samopoczucia
Wszyscy wiedzą jak miła jest długa i gorąca kąpiel. Tym samym możemy sobie wyobrazić, jakie działanie woda może mieć w czasie porodu. Wejście do niej w czasie jego trwania uśmierza ból i ożywia. Woda przejmuje również ciężar ciała, dzięki czemu ułatwia swobodne poruszanie się. Warto więc wejść do wody nawet jeśli nie zamierza się w niej urodzić.

Łagodzenie bólu
Przebywanie w wodzie pomaga w radzeniu sobie z bólem. Jednocześnie stymuluje wyzwalanie tych hormonów, które mają najistotniejszy wpływ na przebieg porodu (m.in. oksytocyna, endorfiny). Dla wielu kobiet przebywanie w wodzie może być kluczem do porodu naturalnego  – pozwala na uniknięcie takich interwencji medycznych jak np. znieczulenie.
Trzeba jednak powiedzieć, że woda nie zlikwiduje bólu całkowicie ale może sprawić ogromną różnicę – ułatwi relaks oraz uczyni ból bardziej znośnym.

Swoboda ruchu
Woda daje kobiecie większą mobilność. Dzięki jej zdolności do unoszenia ciężaru ciała łatwiej jest odpocząć pomiędzy skurczami, zmniejsza się także prawdopodobieństwo znużenia i wyczerpania. W wodzie zdecydowanie łatwiej jest przyjąć kobiecie, znacznie wygodniejszą, pozycję pionową. Dzięki wodzie można poruszać się łatwiej. Wiele kobiet relacjonuje, że miały poczucie iż były w stanie pomóc rodzącym się dzieciom w obniżeniu się i odpowiednim obróceniu. Zdumiewającym może okazać się fakt, jak łatwo jest kucać w wodzie – nawet dla kobiet, którym sprawia to trudność „na lądzie” z powodu np. bólu obręczy miednicy – mogą one wygodniej przykucnąć w wodzie. Dodatkową korzyścią z tej pozycji jest stworzenie większej przestrzeni dla dziecka w miednicy. 

Fizjologiczne działanie wody w czasie porodu
Wejście do basenu w czasie porodu redukuje hormony stresu. Zmniejsza tętno i ciśnienie krwi, zwalnia oddech i zmniejsza zapotrzebowanie na tlen. Pomaga rozgrzać macicę w miarę postępu porodu, redukując w ten sposób skurcze  i zmęczenie. Pomaga w rozluźnieniu mięśni dna miednicy, dzięki czemu dziecko może się łatwiej urodzić. Również krocze łatwiej się rozluźnia, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem ryzyka jego pęknięcia. Wszystkie powyższe korzyści pomagają w zachowaniu energii potrzebnej w drugim etapie porodu.

Zobacz:  Z wody do wody

Współuczestnictwo w porodzie
Na koniec – przebywanie w wodzie podczas porodu (np. w basenie) pozwala kobiecie i jej partnerowi na bliskość, której często nie mogą doświadczać podczas porodu w „normalnych” warunkach. Nie każda kobieta chce być obejmowana podczas porodu ale świadomość, że istnieje możliwość bycia blisko z partnerem jest ogromnym plusem. Wchodząc z rodzącą do wody, partner może czuć się znacząco bardziej uczestniczący w porodzie. Może dawać kobiecie poczucie bezpieczeństwa i siłę. Jeśli dziecko urodzi się do wody, może być przekazane obojgu rodzicom, co z pewnością wzmocni uczucie więzi między członkami rodziny.

Mając na uwadze wszystkie powyższe zalety warto się zastanowić czy poród w wodzie nie jest alternatywą, którą warto wybrać. Zwłaszcza jeśli chciałybyśmy mieć większą możliwość decydowania o przebiegu porodu, użyciu (lub nie) środków znieczulających. Jeżeli natomiast zależy nam na poczuciu bezpieczeństwa, intymności i większej izolacji od świata zewnętrznego, poród w wodzie wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments