Wyniki badań statystycznych pokazują, że bliźnięta rodzą się coraz częściej. Można się zastanowić co na to wpływa. Jednym z czynników może być późne macierzyństwo, które przyczynia się do częstszych ciąż mnogich. Wywnioskować to można na podstawie danych statystycznych – w 1990 roku 153 ciąże zakończyły się urodzeniem trojaczków i 2 urodzeniem czworaczków. W ubiegłym roku porodów z trojaczkami było 223, zaś z czworaczkami 8.
Swoje zdanie na ten temat mają socjologowie, którzy właśnie późne macierzyństwo stawiają jako jeden z głównych czynników mających wpływ na taką sytuację. Wskazują też na fakt, że w latach 60. i 70. ciąże mnogie były rzadkością, ze względu na to, że kobiety rodziły o wiele wcześniej niż teraz.
Z danych statystycznych możemy dowiedzieć się, że obecnie już 14 ciąż na 1000 to ciąże mnogie. Analizy przeprowadzone przez Uniwersytet Łódzki również wykazują, że przyczyną może być późny wiek, w którym kobieta decyduje się na urodzenie dziecka. Wyniki pokazują również, że ciąże mnogie częściej zdarzają się w największych miastach – to tam jest dostęp do najlepszych klinik i terapii hormonalnych i to tam częściej odkładana jest decyzja o zajściu w ciążę.