Pary rozpoczynające starania o ciążę, najczęściej podchodzą do tego z entuzjazmem i podekscytowaniem. Pierwszy miesiąc, drugi, trzeci… i nic! Wówczas może pojawić się lekki niepokój i myśli na temat płodności, czy aby na pewno wszystko jest w porządku… Na początek warto sobie uświadomić, że zdrowa para, uprawiająca seks w dniach uważanych za płodne (dni płodne przypadają na okres okołoowulacyjny), ma około 20% szans na zajście w ciążę. Dlaczego tylko tyle? Otóż na naszą płodność wpływ ma wiele czynników, a z czasową i odwracalną niepłodnością boryka się nawet 15-20% polskich par. Jakiego rodzaju problemy z płodnością mogą nas dotyczyć? W jaki sposób może nam pomóc regularne prowadzenie kalendarza owulacji?
Kalendarz owulacji i… wszystko pod kontrolą
Kalendarz owulacji to zaawansowane analitycznie narzędzie do monitorowania kobiecego cyklu. Stosując kalendarz możemy nawet dwukrotnie zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Jak to możliwe? Otóż kluczowym momentem cyklu (w kontekście zachodzenia w ciążę) jest owulacja. Przyjmuje się, że tylko około 20% kobiet wie, w którym momencie ich cyklu ma ona miejsce. Kalkulator dni płodnych pozwala dość szybko i z dużym prawdopodobieństwem (tym większym, im więcej danych poddamy analizie) określić, kiedy w danym cyklu będziemy mieć owulację, a co za tym idzie – wybrać optymalny czas na współżycie, które może zakończyć się poczęciem dziecka. Kalendarz owulacji OvuFriend jest narzędziem, które analizuje nie tylko nasze codzienne obserwacje (m.in. gęstość i wygląd śluzu, temperaturę, pozycję szyjki macicy), ale również historię wcześniejszych cykli (m.in. średnia długość cykli i długość fazy lutealnej) oraz ogólne dane statystyczne (OvuFriend to baza danych i płodności dziesiątek tysięcy kobiet!). Wszystko po to, by z jak największym prawdopodobieństwem określić, jakie są szanse na zajście w ciążę w aktualnym cyklu.
Tutaj nie ma miejsca na gdybanie – wszelkie obliczenia i ich wyniki to suma faktów, nauki i zaawansowanej algorytmiki. Ale kalendarz OvuFriend to również narzędzie, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, czy nasze cykle w ogóle są prawidłowe i wykryć ewentualne problemy z płodnością. Jak to działa?
Jakie problemy z płodnością wykryjemy z kalendarzem owulacji?
Trudności z poczęciem dziecka może doświadczać nawet co 5-6 polska para. Niewielki procent związków boryka się z bezpłodnością, która ma charakter nieodwracalny. Zdecydowana większość par doświadcza niepłodności, która może mieć różne przyczyny o charakterze odwracalnym. Do najczęściej występujących problemów należą nieprawidłowości związane z owulacją (zaburzenia owulacji), które najczęściej ujawniają się dopiero w fazie starań o ciążę. To wówczas większość kobiet postanawia zacząć skrupulatnie obserwować swoje ciało i cykle miesiączkowe, a prowadzenie kalendarza owulacji jest jedną z najprostszych, najtańszych i najbardziej dostępnych metod rozpoznawania potencjalnych problemów z płodnością. Zaburzenia owulacji, która w całości kontrolowana jest przez hormony, mogą mieć różne przyczyny: od chorób, przez niezdrowy styl życia, po stres. Tempo współczesnego życia często nie pozwala nam dostrzec niepokojących objawów, ale nie da się ich nie zauważyć w… kalendarzu. Kalendarz OvuFriend to internetowe, na wskroś nowoczesne i zindywidualizowane narzędzie, w którym każda kobieta ma dostęp do zaawansowanej interpretacji własnych cykli miesiączkowych oraz rozmaitych statystyk, dzięki którym w łatwy sposób można dostrzec cykle i objawy odbiegające od normy. Negatywny wpływ na naszą płodność mogą mieć wszelkie nieregularności w miesiączkowaniu, czyli cykle dłuższe i krótsze od przeciętnych (za cykle mieszczące się w granicach normy uznaje się cykle o długości od 21 do 35 dni).
Dzięki temu możemy wykryć m.in. cykle bezowulacyjne i takie z późną owulacją oraz zaburzenia długości fazy lutealnej. Jeżeli w kalendarzu owulacji notujemy obserwacje dotyczące śluzu (jego konsystencji i jakości), dużo łatwiej rozpoznamy obecność tzw. „wrogiego śluzu” oraz różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych, które mogą się objawiać m.in. poprzez nieprawidłowy śluz. Regularnie i dokładnie prowadzony kalendarz owulacji OvuFriend może się okazać bardzo przydatny również podczas wizyty u lekarza. Szczegółowe zapiski z przebiegu kobiecego cyklu, odnotowane plamienia, bóle i choroby mogą stanowić źródło cennych informacji dla ginekologa, który bada i ocenia naszą płodność, szukając ewentualnych problemów.
OvuFriend, czyli wirtualna grupa wsparcia
Ovufriend to portal dla kobiet starających się o dziecko. Jeżeli jesteś na początku drogi lub w innym, dowolnym jej momencie, ale wciąż nie zobaczyłaś upragnionych dwóch kresek na ciążowym teście – to miejsce właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj nie tylko profesjonalne, doskonale przygotowane narzędzia, ale również forum, na który porozmawiasz z innymi kobietami.