Przyszła mama za kółkiem – o czym powinna pamiętać?

Przyszła mama za kółkiem to coraz częstszy widok. Trudno się dziwić – wiele przyszłych mam nie chce rezygnować z aktywnego życia. Warto jednak zadbać o to, aby podróż samochodem była bezpieczna zarówno dla mamy, jak i dla nienarodzonego dziecka.

Polski Kodeks Drogowy zwalnia kobiety w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Jak wynika z badań przeprowadzanych w licznych „crash-testach”, między innymi przez producenta samochodów marki Volvo, niezapięcie pasów wiąże się jednak z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia przyszłej i jej maleństwa. Pasy nie chronią jednak ciężarnej przed obrażeniami, jeżeli są zapięte nieprawidłowo.

W przypadku zderzenia, nawet przy niewielkiej prędkości pasażer jest wyrzucany do przodu z siłą do kilku ton! Zapięte pasy zabezpieczają przed nagłym wypadnięciem przez przednią szybę i innymi urazami (najczęściej po zderzeniu z poduszką powietrzną). Jednak pasy bezpieczeństwa zapięte nieprawidłowo zarówno przy kolizji, jak i gwałtownym hamowaniu, wywierają gwałtowny nacisk na brzuch i miednicę ciężarnej. Testy przeprowadzane na wirtualnych ciężarnych manekinach pokazują liczne obrażenia matki i płodu, spowodowane przez nacisk na brzuch źle zapiętych pasów w chwili zderzenia. Do najpoważniejszych należy przedwczesny poród, odklejenie łożyska, pęknięcie szyjki macicy, pęknięcie czaszki dziecka i, w konsekwencji, jego śmierć.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Michigan oraz specjalistów z Wydziału Do Spraw Transportu Medycznego wykazały, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych co roku dochodzi do 4000 poronień, których przyczyną są obrażenia, spowodowane przez kierownicę i pasy bezpieczeństwa. Równie liczna grupa dzieci rodzi się z obrażeniami z powodu ucisku na brzuch nieprawidłowo zapiętych pasów.

Dla wielu mam z rosnącym brzuszkiem zapięte pasy samochodowe wiążą się ze znacznym dyskomfortem w oddychaniu. Jednak należy pamiętać, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa bezwzględnie zmniejszają ryzyko obrażeń zarówno mamy, jak i dziecka. Dlatego ciężarna zawsze powinna zapinać pasy bezpieczeństwa.

Zobacz:  Macierzyństwo bywa trudne

Trzeba przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Najlepiej jest zdjąć obszerne okrycie tak, aby pas bezpieczeństwa przylegał jak najbliżej ciała.

2. Należy ustawić fotel w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by aktywność kobiety w żaden sposób nie była ograniczona.

3. Plecy muszą mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane.

4. Pas bezpieczeństwa powinien przechodzić przez miejsca najmniej narażone na urazy, czyli pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu kobieta powinna go dobrze dociągnąć. Pasa nie wolno przeprowadzać pod ramieniem czy za plecami. Należy również pilnować, aby nie opasał brzucha, co może być trudne, zwłaszcza, gdy ciężarna siedzi za kierownicą.

Pasy bezpieczeństwa często samoistnie przesuwają się ku górze podczas jazdy, najczęściej, gdy brzuch jest już duży, a także, gdy przyszła mama jest niewielkiego wzrostu.

W takich przypadkach najlepiej zastosować specjalne adaptery do pasów samochodowych, które znacznie poprawiają komfort i bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka. Na polskim rynku dostępnych jest kilka produktów, które zwiększają bezpieczeństwo podróży w ciąży. Obecnie najciekawszym rozwiązaniem na rynku jest adapter marki Clippasafe, który pomaga zachować prawidłowe ułożenie pasa biodrowego – pod brzuchem ciężarnej.

Adapter Clippasafe jest wygodny dla mamy ubranej w spódnicę czy w spodnie. Jest to cecha, która wyróżnia go spośród innych dostępnych na rynku produktów.

Adapter składa się ze specjalnej miękkiej podkładki, którą umieszcza się na fotelu kierowcy lub pasażera. Dodatkowy mocny uchwyt, przymocowany do pasa bezpieczeństwa, utrzymuje pas pod brzuszkiem. Takie rozwiązanie pozwala kobiecie czuć się bezpiecznie i wygodnie w zapiętych pasach. W przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze, pozwala skierować siłę uderzenia na biodra i miednicę, dużo bardziej odporne na urazy. Adapter jest przy tym bardzo łatwy i szybki w montażu, można zabrać go ze sobą i zamontować np. taksówce.

Zobacz:  Ciemna linia na brzuszku

Adapter Clippasafe jest świetną inwestycją w bezpieczeństwo i komfort jazdy zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka, dlatego powinien znaleźć się w każdym samochodzie, którym podróżuje przyszła mama.

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży Bump Belt Clippasafe  dostępny jest w sklepie wwww.babymama.pl 

Adapter Clippasafe dla mam

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments