Rozwój płodu i samopoczucie kobiety w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży płód coraz bardziej przypomina noworodka, jednak jest przed nim jeszcze kilka tygodni intensywnego rozwoju. Płuca dziecka nie są jeszcze gotowe do samodzielnego oddychania.

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

22 tydzień ciąży to koniec 5 miesiąca. Przyszła mama przekroczyła już półmetek ciąży. Do porodu pozostało zaledwie 18 tygodni. II trymestr to czas, w którym ciężarna może w pełni cieszyć się swoim stanem, nawiązywać emocjonalną relację z maluszkiem i przygotowywać się do nowej roli. 22 tydzień ciąży to ostatni termin na wykonanie badania ultrasonograficznego (tzw. USG połówkowego), podczas którego określona zostanie płeć dziecka.

Rozwój płodu w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży płód waży 350–450 g i mierzy ok. 19 cm. Swoją posturą coraz bardziej przypomina noworodka – pojawiły się rysy twarzy, rzęsy, brwi, a nawet pierwsze włosy na głowie. Mięśnie karku są na tyle silne, że dziecko może już utrzymać główkę prosto. Maluszek bardzo lubi robić różne miny i marszczyć brwi, co czasami można uchwycić podczas badania USG.

Płód w 22 tygodniu ciąży intensywnie się rusza – obraca się, wkłada palce do buzi oraz chwyta pępowinę. Większość kobiet w tym czasie czuje już pierwsze ruchy dziecka. Nie są to jednak mocne kopniaki, raczej delikatne muśnięcia. Niemniej jednak sprawiają one dużo radości przyszłym rodzicom.

Organizm płodu w 22 tygodniu ciąży zaczyna wytwarzać dużą ilość białych krwinek. Swoje funkcje pełni już też wątroba (rozkłada hemoglobinę) oraz trzustka (produkuje insulinę i glukagon). Płuca są rozwinięte i zaczyna się produkcja surfaktantu przez pęcherzyki płucne. Nadal jednak dziecko nie mogłoby samodzielnie oddychać.

Zobacz:  Leki zwiększające ryzyko powikłań ciąży

Samopoczucie kobiety w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy jest wyraźnie zaokrąglony. Powiększająca się macica może być przyczyną pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości: bólu kręgosłupa i pachwin, obrzęków nóg i trudności z oddychaniem (zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego). Wzmożona aktywność gruczołów potowych sprawia, że przyszła mama mocno się poci, zwłaszcza w godzinach nocnych.

U części przyszłych mam w 22 tygodniu ciąży może pojawić się świąd brzucha. Jego przyczyną jest napięcie skóry. Warto stosować kosmetyki nawilżające, aby zminimalizować uciążliwe dolegliwości. Na tym etapie ciąży często występują także problemy z koncentracją.

22 tydzień ciąży to czas, gdy kobieta może poczuć pierwsze skurcze macicy. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Ich celem jest przygotowanie organizmu do porodu. Nie są one groźne, jednak trzeba skontaktować się z lekarzem, gdy towarzyszy im ból, złe samopoczucie lub krwawienie z dróg rodnych.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments