Pary stające się o dziecko już dziś mogą skorzystać z dofinansowania do specjalistycznego leczenia niepłodności w Warszawie. W tym roku stołeczny samorząd zwiększył kwotę refundacji do 6 tys. Jednym z głównych realizatorów jest Klinika INVICTA, dzięki pomocy której w ramach programu urodziło się już 133 dzieci.
Stołeczny program dofinansowania in vitro działa od listopada 2017 roku. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców, ale i narastającym problemem niepłodności, Prezydent m. st. Warszawy postanowił przedłużyć program na kolejne 3 lata. Dodatkowo zwiększono także wysokość dopłat do procedury. Od 2020 maksymalna kwota dofinansowania do pojedynczego zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego wynosi 6 000 zł (dotychczas było to ok. 5 550 zł).
Prawie cały rocznik podstawówki
Miejski program leczenia niepłodności okazuje się dużym sukcesem. I nie chodzi jedynie o spore zainteresowanie par oraz realną pomoc finansową, którą otrzymują od lokalnych władz. Po dwóch latach funkcjonowania dopłat, społeczność Warszawy powiększyła się o całkiem spore grono małych mieszkańców. Dzieci pacjentów, którzy leczyli się w realizującej największy kontrakt w poprzedniej edycji, Klinice INVICTA mogłyby już stanowić cały rocznik w niewielkiej podstawówce.
– W ramach miejskiego programu do tej pory pomogliśmy zajść w ciążę kilkuset parom. I co cieszy nas zawsze najbardziej – na świat przyszło już 133 małych warszawiaków. To tyle co 5 pełnych klas w szkole podstawowej – mówi Sylwia Barczewska, kierownik Kliniki INVICTA w Warszawie – Wśród dzieci są 73 dziewczynki, 60 chłopców i 19 par bliźniąt. Takie wieści to ogromna radość dla całego zespołu. Program znacznie zwiększył dostępność specjalistycznego leczenia dla osób, które do tej pory nie rozważały takiej opcji leczenia. Warto pamiętać, że dla blisko połowy par, które zgłaszają zainteresowanie leczeniem in vitro, to kwestie finansowe są najpoważniejszą barierą na drodze do uzyskania pomocy medycznej. Wsparcie finansowe ze strony miasta pozwala na przyspieszenie decyzji o podjęciu leczenia, co w przypadku niepłodności znacząco poprawie rokowania i szanse na sukces – wyjaśnia.
Kto może skorzystać?
Zgodnie przyjętymi zasadami, program skierowany jest do niepłodnych par, zarówno małżeństw, jak i osób pozostających w związkach partnerskich z Warszawy. Należy mieszkać w stolicy od przynajmniej 2 lat. Para zmagająca się z niepłodnością, może skorzystać z trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego. Kobieta musi być w wieku 25-40 lat, a oboje pacjenci muszą pozytywnie przejść kwalifikację medyczną do zapłodnienia pozaustrojowego. Maksymalnie w ramach programu można poddać się zabiegowi trzykrotnie. W ramach programu przewidziano również dofinansowanie do procedur zabezpieczenia płodności u pacjentek zmagających się z chorobą nowotworową oraz działania edukacyjne skierowane do młodzieży.