Blisko połowa Polaków (47%) deklaruje, iż zalecana przez lekarzy terapia leczenia bólu bywała w ich przypadku nieskuteczna.
Jednocześnie aż 53% badanych wyraża przekonanie, iż dla każdego lekarza powinien być dostępny pełny wachlarz narzędzi skutecznego leczenia bólu, w tym również silne leki przeciwbólowe. Jedynie prawidłowo postawiona diagnoza oraz odpowiednio dobrane metody leczenia bólu mogą przynieść ulgę cierpiącym pacjentom.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów Programu „Ulga w bólu” wynika, że w grupie osób, które mają doświadczenia z nieskuteczną terapią leczenia bólu, najwięcej jest mieszkańców miast (34%) oraz osób starszych (30%).
„Zalecana przez lekarza terapia leczenia bólu może okazać się nieskuteczna z kilku powodów. W przypadku osób mieszkających w miastach może to wynikać z aktywnego trybu życia oraz braku czasu pacjentów na stosowanie się do wskazówek lekarza specjalisty, jak również z obaw co do słuszności zapisanych metod. U ludzi starszych natomiast przyczyną może okazać się bariera finansowa uniemożliwiająca wykupienie wszystkich potrzebnych lekarstw” – powiedział dr hab. n. med. Jan Dobrogowski, Kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
Niezbędnym warunkiem skuteczności terapii przeciwbólowej jest stała współpraca lekarza z pacjentem. Jedynie dobrze poinformowany i świadomy pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza. Optymalne dobranie leków oraz zastosowanie odpowiedniej metody leczenia przekłada się na efektywność dobranej terapii.
„Podstawą leczenia bólu przewlekłego jest farmakoterapia, natomiast pozostałe metody leczenia pełnią jedynie rolę uzupełniającą, wspomagają działanie zalecanych leków. Niezmiernie ważne jest, aby lekarz otoczył pacjenta troskliwą i wszechstronna opieką oraz możliwie najlepiej wyjaśnił pacjentowi zalecaną przez niego metodę leczenia. Wszystko to sprawia, że terapia stosowana przez pacjenta przynosi ulgę w jego cierpieniu” – komentuje Lek. med. Magdalena Kocot – Kepska z Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Rady Programowej Programu.