Człowiek korzysta z pięciu zmysłów: węchu, słuchu, smaku, dotyku i wzroku. O nosie przypominamy sobie najczęściej gdy męczy nas katar.
Wtedy do działania wkraczamy natychmiast. Stosujemy inhalacje, sól morską, czasem tabletki albo sztyfty. Gdy znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym jest bardzo głośno, po prostu z niego uciekamy, ściszamy też telewizor podczas reklam telewizyjnych i nieświadomie dbamy o słuch. Wszystko, co jest zagrożeniem dla naszych kubków smakowych od razu odrzucamy. Dłonie powierzamy manicurzystom. Najgorzej jest ze wzrokiem. Z sondy, jaką przeprowadziłam wśród znajomych na popularnym serwisie społecznościowym, wynika że dbamy o wszystko tylko nie o oczy! A przecież wzrok to zmysł, który dostarcza nam tylu pięknych wrażeń.
Naukowcy zaobserwowali, że ludzie siedząc przed monitorem, mrugają 5 razy rzadziej, co powoduje wysuszenie spojówek i podrażnienie oczu. Przeciętny Polak spędza w pracy ponad 5 godzin w zakurzonych pomieszczeniach, przed komputerem. Potem idzie do domu, by z kolei przed telewizorem spędzić kolejne 4 godziny. Gdy to staje się nudne, chwyta za gazetę lub książkę i czyta, najczęściej przy niewłaściwym oświetleniu. Ale to nie wszystko. Na oczy źle wpływa gryzący dym tytoniowy oraz liczne pyłki unoszące się w mieście. Latem przesiadujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, zimą w przesuszonych centralnym ogrzewaniem biurach i mieszkaniach. Od połowy ubiegłego wieku średnia długość życia wydłużyła się o około 10 lat. Większość chorób okulistycznych ujawnia się właśnie u osób starszych. Warto zaznaczyć, że na kiepski wzrok i choroby oczu pracujemy latami. Dlatego higiena oczu powinna być codziennym nawykiem jak szczotkowanie zębów. Jak to zrobić?
Na początku zmień oświetlenie. Do pracy przy biurku, używaj mocnego oświetlenia, z boku, a nie tylko od góry. Pamiętaj, by światło nie odbijało się np. w ekranie telewizora, to dodatkowo osłabia wzrok i doprowadza do łzawienia oczu. Ekran monitora nie powinien być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Jeśli czytasz pamiętaj o odległości między twarzą, a książką około 30 – 40 centymetrów.