1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powtarza swój apel do instytucji związanych ze zdrowiem i pracowników ochrony zdrowia o wprowadzenie 10 kroków, które pomogą matkom karmić piersią.

WHO przekonuje, że mleko matki jest idealnym pożywieniem dla niemowląt, ponieważ jest bezpieczne, daje dziecku składniki pokarmowe, które są potrzebne małemu organizmowi do zdrowego rozwoju i zawiera przeciwciała, chroniące niemowlęta przed powszechnie występującymi u dzieci chorobami.

W wielu krajach karmienie wyłącznie piersią w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia jest coraz bardziej popularne. Jednak z różnych powodów, włączając w to brak poradnictwa w zakresie karmienia piersią, ciągle zbyt dużo matek zaprzestaje takiego karmienia w ciągu kilku tygodni od urodzenia dziecka.

Jak mówi dr Elizabeth Mason, dyrektor Departamentu WHO ds. zdrowia i rozwoju dzieci i dorosłych, szacuje się, że ok. 35 proc. dzieci na świecie w wieku 0-6 miesięcy jest karmionych wyłącznie piersią. Gdyby wszystkie dzieci były karmione wyłącznie piersią, w ciągu swoich pierwszych 6 miesięcy, a następnie miały podawane uzupełniające odżywcze pożywienie i nadal były karmione piersią do 2 roku życia, można by uratować rocznie dodatkowych 1,5 mln dzieci poniżej piątego roku życia.

Niedożywienie jest winne jednej trzeciej z 8,8 mln zgonów rocznie wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Może być bezpośrednią przyczyną zgonu, a może też stanowić ważny czynnik ryzyka wystąpienia choroby u małych dzieci. Ponad dwie trzecie tych zgonów, które często są związane z nieodpowiednimi praktykami żywieniowymi, takimi jak karmienie butelką lub podawanie nieodpowiednio skompletowanego pożywienia, pojawia się w czasie pierwszych miesięcy życia.

– Rozpowszechnienie karmienia piersią jest głównym czynnikiem planu poprawy odżywiania niemowląt i małych dzieci. Włożenie wysiłku w to, by uczynić więcej szpitali „przyjaznym dzieciom”, może dać milionowi dzieci więcej zdrowy start w życi
e – uważa Randa Saadeh, koordynator żywienia w zespole Life Course Światowej Organizacji Zdrowia.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments