1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Zdrowie w ciąży
  6. »
  7. Tajemnice genetyki

Tajemnice genetyki

Już w chwili zapłodnienia zapada decyzja o wielu cechach dziecka. Połączenie komórki jajowej i plemnika stwarza nieskończenie wiele możliwości kombinacji genów.

fotokarty

Komórka jajowa kobiety zawiera połowę informacji genetycznej dziecka,  plemnik posiada drugą część. Łączą się one i powstaje nowe życie. Już w tym momencie wiadomo, czy za 9 miesięcy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.  O płci dziecka decyduje  wynik jasnego działania. Kobieca komórka jajowa zawsze ma chromosom X, plemniki – X albo Y. Jeśli połączą się chromosom X z Y – będzie chłopiec, jeśli X z X – mamy dziewczynkę. Na początku dziecko  ma połowę genów mamy i połowę taty. Teoretycznie powinno być w 50% podobne do mamy i w 50% do taty. Tak się jednak nie dzieje, bo każde bardziej przypomina któregoś z rodziców lub dalszych przodków.

Dlaczego tak się dzieje? Rodzice dziecka mają swoje geny od swoich rodziców, a ci dostali je od swoich rodziców, a ci z kolei od swoich… Pewne cechy zapisane w genach mogą wędrować przez pokolenia.  Przed lata nie ujawniają się  aż w końcu dają o sobie znać. Nie dziwi więc, że  dziecko może przypominać dziadka lub babcię lub nawet dalszego przodka.

Wygrywa silniejszy

Informacje o tym, jak będzie wyglądał malec, zapisane są w parach genów, a każdy gen z pary pochodzi od jednego z rodziców. Na przykład gen odpowiedzialny za zielone oczy przekazała dziecku mama, a gen z zapisem piwnych oczu – tata. Jaki kolor oczu będzie miał malec? To zależy od siły ujawniania się informacji zapisanej w genach. Są bowiem cechy dominujące, czyli silniejsze, i słabsze, czyli recesywne. Jeśli gen słabszy, w tym przypadku odpowiedzialny za niebieskie oczy, utworzy parę z genem silniejszym, czyli genem piwnych oczu, to malec będzie miał ciemne oczy. Po prostu gen dominujący nie pozwoli ujawnić się słabszemu.

Kolor oczu dziecka

Nie zawsze rodzicom, z których jedno ma zielone  oczy, a drugie ciemne, rodzi się dziecko o takim samym kolorze oczu. Ich dziecko może też mieć niebieskie oczy.  Jak to wytłumaczyć?  Oboje rodzice musieli mieć przodków z  niebieskimi oczami. Gen słabszy, odpowiedzialny za ujawnienie niebieskich oczu, przechodził z pokolenia na pokolenie i oboje rodzice mają w swoich parach po jednym genie słabszym i jednym dominującym. Każde z nich przekazało dziecku gen słabszy odpowiedzialny za ujawnienie się oczu niebieskich.

Kolor włosów dziecka

W podobny sposób dziedziczymy kolor włosów, długość rzęs. Ale nie wszystkie cechy wyglądu dziedziczą się w tak nieskomplikowany sposób. Na ostateczną „wersję” wielu z nich ma wpływ nie jedna, lecz wiele par genów i ich wzajemne zależności.  Bywa, że w rodzinie kolejne pokolenia dostają w spadku w tym samym miejscu znamiona. To tez jest swoistym przejawem działania genów i ich specyficznym objawem.

Wzrost w genach

Wzrost otrzymujemy po rodzicach, ale geny nie zapewniają wysokiego wzrostu ani nie skazują na bycie niskim. Żeby dziecko uzyskało odpowiedni wzrost i posturę, potrzeba jeszcze odpowiedniej diety. Ważna jest też aktywność fizyczna, sport, zdrowy tryb życia, regularność posiłków. Można się  pokusić się o oszacowanie, jak wysokie może  być nasze dziecko.

Przykład dla rodziców dziewczynki:

W przypadku dziewczynki dodaje się wzrost ojca i matki, od sumy odejmuje się 13, a łączny wynik jest dzielony na dwa. W przypadku chłopca sumuje się wzrost matki i ojca, dodaje się 13, a następnie dzieli przez dwa.

Wzrost ojca: 192 cm
Wzrost matki: 172 cm

192+172=364-13=351/2=ok. 175 cm

Zdolności i cechy charakteru w genach

Geny znacząco mogą wpływać na naszą osobowość, niektóre cechy charakteru, na przykład: towarzyskość, impulsywność, determinację, wytrwałość. Według badaczy, geny wpływają na naszą osobowość w około 40-60%. W przypadku uzdolnień, cech charakteru ma znaczenie także środowisko otaczające dziecko. Przykładowo malec, który odziedziczy skłonność do tycia, może być szczupły, jeśli rodzice zadbają o odpowiednią porcję ruchu i nauczą go zdrowego sposobu odżywania.

Jeśli rodzice są uzdolnieni artystycznie, prawdopodobnie ich dziecko  odziedziczy po nich talent. Ale tylko prawdopodobnie, ponieważ za takie cechy odpowiada wiele genów. Naukowcy od lat poszukują genu inteligencji i badają, jakie znaczenie ma w tej kwestii środowisko. Badano bliźnięta jednojajowe wychowujące się po adopcji w różnych rodzinach. Okazało się, że czynniki genetyczne jedynie w połowie wpływały na poziom inteligencji. Równie duże znaczenie miała rodzina adopcyjna i warunki, w jakich dzieci dorastały oraz jakie miały możliwości kształcenia swoich uzdolnień.
Dzieci geniuszy zazwyczaj będą miały ponadprzeciętne zdolności, jednak z reguły nie będą tak dobre, jak ich rodzice. Im bowiem bardziej uzdolnieni rodzice, tym ich dziecko ma mniejsze szanse na to, aby im dorównać.

Poniżej ciekawostka – sprawdź jaki kolor oczu będzie mieć twoje dziecko, test w j. angielskim.

http://dna.frieger.com/calc-quick.php

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
9 lat temu

ciekawy artykuł