Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości wieku niemowlęcego i wczesnoprzedszkolnego.
Aż 95 % dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia, przechodzi zakażenie. Najczęściej jednak na trzydniówkę chorują maluchy pomiędzy 6. a 24. miesiącem życia.
Jak się objawia
Trzydniówka objawia się bardzo wysoką temperaturą. Gorączka pojawia się nagle i zwykle nie towarzyszą jej żadne inne objawy takie jak katar, kaszel czy ząbkowanie. Wysoka temperatura ciała malucha, sięgająca czasem nawet 40 stopni, zwykle utrzymuje się 3 dni (stąd nazwa). Następnie, po upływie 72 godzin, na ciele dziecka pojawia się wysypka. Rumieniowata lub plamista wysypka na początku pojawia się na tułowiu (brzuszku, pleckach, klatce piersiowej). Może, ale nie musi, rozprzestrzeniać się na ręce, nóżki, szyję i twarz. Wysypka ( tzw. rumień nagły) ma kształt drobnych różowych lub białoróżowych plamek i utrzymuje się na ciele malucha około 2 dni. Warto zaznaczyć, że rumień nie wywołuje swędzenia.
Jak dochodzi do zakażenia
Trzydniówkę wywołują wirusy opryszczki typu 6 i 7 (HHV6, HHV7). Dziecko zaraża się nim od rówieśników lub zarażonych dorosłych w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobami zakażonymi.
Leczenie
Pomimo tego, że rumień nagły jest chorobą zakaźną, tak naprawdę nie wymaga leczenia. Stosuje się jedynie leki obniżające gorączkę.