1. Strona główna
 2. »
 3. NIEMOWLĘ
 4. »
 5. Zakupy
 6. »
 7. Jak używać laktatora ręcznego? Poznaj nasz sposób

Jak używać laktatora ręcznego? Poznaj nasz sposób

Mleko mamy to najcenniejszy pokarm dla niemowlaka i podstawa jego odżywiania w pierwszych miesiącach życia. Sam proces laktacji jednak, choć zupełnie naturalny, od czasu do czasu bywa problematyczny. Nadmiar pokarmu, czy też przeciwnie jego niedomiar, może być dużą uciążliwością. To tylko niektóre sytuacje, w których przydatny okazuje się być laktator ręczny.

Laktator jest niezwykle pomocnym gadżetem, choć wielu młodych rodziców podchodzi do niego z dużym dystansem. Przydaje się nie tylko wówczas, gdy mama zmaga się z nadmiarem pokarmu lub jego zbyt małą ilością. Jest pomocny również, kiedy rodzice chcą nakarmić maluszka mlekiem z piersi, ale mamy nie ma w pobliżu. Wtedy wystarczy sięgnąć po odciągnięty wcześniej za pomocą laktatora pokarm.

Dlaczego warto wybrać laktator ręczny?

Na rynku znaleźć można dwa rodzaj laktatorów – ręczne oraz elektryczne. Te drugie, choć pozwalają bardzo szybko odciągnąć mleko, są dość kosztowne. Ponadto wiele mam zauważa, że głośna praca urządzenia źle wpływa na ich pociechy – wywołując płacz lub niepokój. Jeśli to i Twój przypadek, wybierz właśnie laktator ręczny. Odciąganie pokarmu za jego pomocą jest:

 • bardziej naturalne – nie musisz obawiać się zbyt szybkiego rytmu ssania,
 • ciche i dyskretne – pokarm możesz odciągać nawet, gdy obok śpi Twoje dziecko,
 • higieniczne – sprzyja temu prosta budowa urządzenia, a co za tym idzie – łatwość, z jaką można je wysterylizować.

Korzystanie z urządzenia jest również niedrogie. Niewiele kosztuje sam ręczny laktator, a jego praca nie generuje dodatkowych wydatków – np. na prąd czy też baterie. Urządzenie będzie więc dobrym wyborem również dla mam, które z laktatora planują korzystać tylko od czasu do czasu.

Pamiętaj, że na rynku dostępne są różne typy ręcznych laktatorów:

 • tłokowe – przypominające zasadą działania strzykawkę, których używanie wymaga dużej siły fizycznej,
 • gruszkowe – wygodniejsze, ale wymagające obsługi dwiema rękami,
 • z pompką – pozwalają na komfortowe odciąganie pokarmu jedną ręką przy zastosowaniu dość niewielkiej siły.

Jak używać laktatora ręcznego – krok po kroku

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wybranie odpowiedniego rodzaju laktatora ręcznego. Największy komfort obsługi zapewniają te z pompką. Są dostępne m.in. w ofercie Canpol. A gdy masz już dobry laktator ręczny, wystarczy że do procesu odciągania pokarmu podejdziesz w odpowiedni sposób.

 • Zrób ciepły (ale nie gorący!) okład

Wyższa temperatura pozwoli poszerzyć kanaliki mleczne, dzięki czemu odciągnięcie pokarmu może być nieco łatwiejsze. Aby tak się stało, namocz w ciepłej wodzie ręcznik lub ściereczkę i przyłóż do piersi, od której zaczynasz odciąganie na ok. 1 minutę. Możesz również po prostu zrobić sobie ciepły prysznic.

 • Wykonaj masaż piersi

Po wykonaniu okładu możesz również przez chwilę pomasować delikatnie piersi. Koliste ruchy na przemian z delikatnym naciąganiem od nasady do brodawki pomoże wyzwolić hormony odpowiedzialne za laktację i – podobnie jak okład – pobudzi produkcję mleka.

 • Zrelaksuj się

Praca z laktatorem będzie o wiele łatwiejsza, jeśli podejdziesz do tej czynności na spokojnie i bez stresu. Zanim rozpoczniesz, rozsiądź się wygodnie, weź kilka głębokich wdechów i np. włącz ulubioną muzykę czy program w telewizji. W ten sposób, zwłaszcza na początku, będzie Ci łatwiej odciągać pokarm.

 • Przyłóż laktator tak, aby objął sutek z całą otoczką

Tylko wówczas odciąganie będzie przyjemne, a nie bolesne.

 • Krótkie, płytkie ruchy

Poruszaj rączką laktatora delikatnie i płytko – zwłaszcza na początku odciągania. Z czasem, gdy poczujesz, że już możesz, możesz zwolnić i nieco pogłębić ruchy. Gdy mleko zacznie płynąć, rozpocznij głębokie odciąganie: dociskaj rączkę powoli do końca i uwalniaj ją po 2 sekundach. Spowoduje to, że mleko będzie bardziej miarowo wypływało z piersi.

 • Nie przejmuj się, gdy pokarm nie leci

To normalne, zwłaszcza w początkowym okresie laktacji. Użycie laktatora pomoże pobudzić produkcję mleka – z czasem będzie go więcej. Trening czyni mistrza.

 • Nic na siłę

Praca laktatora powinna przypominać ssanie piersi przez dziecko. Nie wykonuj więc gwałtownych ruchów, nie szarp ani nie naciskaj mocno piersi w trakcie odciągania pokarmu. W ten sposób możesz doprowadzić do ich podrażnienia. Aby sobie pomóc, możesz delikatnie masować pierś w trakcie obsługi laktatora z pompką.

 • Ściągaj równomiernie z obu piersi

Najpopularniejszą metodą ściągania pokarmu jest schemat „7-5-3”. Polega on na naprzemiennym odciąganiu prawej i lewej piersi w odpowiednich interwałach czasowych. Najpierw po 7, potem po 5, a na koniec po 3 minuty (czyli np. 7 minut pierś prawa, 7 min – lewa, 5 min – prawa itd.). Ta metoda może Ci pozwolić na ściągnięcie większej ilości mleka.

Na koniec nie zapomnij o odpowiednim przechowaniu pokarmu. Powinien trafić do sterylnej, odpowiednio zabezpieczonej butelki. Możesz go również zamrozić, np. w jednorazowych woreczkach – koniecznie tuż po odciągnięciu. W temperaturze pokojowej (ok. 20 st. C) możesz odciągnięte mleko przechowywać przez ok. 10 godzin, w lodówce – od 3 do 5 dni.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments