Co setne dziecko dziecko w Polsce rodzi się z problemami natury kardiologicznej. Wady te powstają w pierwszych tygodniach życia płodowego, kiedy serce rozwija się najintensywniej.
Medycyna i jej zaawansowanie technologiczne dają jednak u wielu z nich nadzieję na zdrowe serce dziecka i normalne życie pełne uśmiechu i zabawy.
Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie zarówno dla oczekujących potomka rodziców, jak i samego noworodka. Krzyk i płacz to nieodzowne elementy pierwszych chwil życia. Nie wszystkie dzieci rozpoczynają jednak życie tak samo… O wadach i chorobach dotykających dzieci mówi prof. Lesław Szydłowski, kardiolog dziecięcy z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.
Panie profesorze, czy można podać przyczyny powstawania wrodzonych wad serca?
Prof. Lesław Szydłowski: Etiologia wad wrodzonych serca jest niewyjaśniona, podobnie jak większości chorób związanych z sercem. Obecnie uważa się, że jest wiele czynników mogących wpływać na nieprawidłowy rozwój serca. Niektóre schorzenia dotyczące noworodków można łączyć z chorobą matki w czasie trwania ciąży, dotyczy to przede wszystkim pierwszego trymestru ciąży. Wtedy powstają tzw. wady okresu zarodkowego, które są przyczyną tych najcięższych wad serca. W pewnym stopniu mogą się przyczynić także czynniki chemiczne, leki, na które jest narażona kobieta w ciąży, jak również promieniowanie rentgenowskie. Prawie nigdy nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, że dany czynnik na pewno spowodował właśnie tę a nie inną wadę serca.
Jakie wady dotyczą zarówno nienarodzonych jeszcze dzieci, jak i tych, które całkiem nie dawno przyszły na świat?
Prof. Lesław Szydłowski: Jest bardzo dużo rodzajów wad wrodzonych serca. Są to tzw. wady „proste” i wady „złożone”. Inny podział zawiera wady „lewego” i „prawego” serca, wady ujawniające się zaraz po urodzeniu i te, które dają objawy w okresie późniejszym oraz wady tzw. „przewodozależne”. Dla rodziców jednak najważniejsze jest zwykle to, czy u ich dziecka jest to wada dobrze czy źle rokująca. Ważne jest także, czy leczenie jest jedno czy wieloetapowe i to, czy po leczeniu dziecko będzie całkowicie wydolne krążeniowo, czy też będzie musiało mieć przewlekłe leczenie farmakologiczne.