„Przekrój” stworzył listę 10 rzeczy, które warto wiedzieć na temat in vitro.
1. W pierwszej fazie zwykłej ciąży obumiera dwadzieścia procent zarodków. W przypadku in vitro, liczba obumarłych spada do czternastu procent, dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu.
2. Prawo Belgii i krajów skandynawskich zezwala na tworzenie poza organizmem kobiety dowolnej liczby zarodków. Nadprogramową można zamrozić albo przekazać do adopcji, dla par, w których kobieta nie wytwarza jajeczek, a mężczyzna nasienia. Kobiecie przenosi się do macicy od jednego do trzech zarodków, w zależności od wieku, stanu zdrowia i szans rozrodczych. W Kostaryce in vitro zakazane jest całkowicie, zapis o tym znajduje się w konstytucji.
3. W Polsce znajduje się około 18 tysięcy zamrożonych zarodków, część z nich ma nieuregulowany status, ponieważ nie ma kontaktu z ich biologicznymi rodzicami (od 1 do 3 procent).
4. Problem z poczęciem dziecka występuje u 20 procent par w wieku rozrodczym. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się coraz późniejszy wiek kobiet, które decydują się na ciążę. W
USA , liczba pań, które zaszły w ciążę między 35. a 39. rokiem życia, wzrosła o 40 procent, a matek między 40. a 44. rokiem, aż o 70 procent.
5. In vitro to termin łaciński, który oznacza „w szkle”. Używa się go w przypadku procedur odbywających się w warunkach laboratoryjnych.