Wczesna ciąża, czyli pierwsze tygodnie – wówczas pojawia się wiele charakterystycznych objawów sugerujących, że w twoim ciele rozwija się nowy człowiek. Poznaj objawy wczesnej ciąży.
Jakie są objawy wczesnej ciąży? Wiele kobiet uskarża się, że w kilka dni po ustaniu miesiączkowania odczuwa wzmożoną senność, apatię, obniżenie sprawności intelektualnej oraz szybkie męczenie się. Często pojawia się wzmożona pobudliwość nerwową, bóle głowy, nagłe omdlenia lub zaburzenia ostrości wzroku.
Wczesna ciąża może być trudna do rozpoznania nawet dla doświadczonego ginekologa. Większość lekarzy podejrzewa istnienie ciąży na podstawie przeprowadzonych wywiadów lekarskich. Badanie ginekologiczne dopiero po upływie 6 tygodni od daty ostatniej miesiączki ujawnia oznaki charakterystyczne dla ciąży, w postaci niebieskawo-sinego zabarwienia błony śluzowej pochwy i sromu oraz zmian w wielkości, kształcie i twardości macicy, czemu towarzyszy powiększanie się i bolesność sutków.
Zatrzymanie miesiączki jest pierwszym objawem jaki wywołuje wczesna ciąża u zdrowej, regularnie miesiączkującej kobiety. Warto jednak pamiętać, iż takie czynniki, jak: napięcie psychiczne, różne stany emocjonalne, niektóre choroby (niedokrwistość, ostre choroby zakaźne, cukrzyca, gruźlica), zmiana klimatu, zmiana wykonywanej pracy mogą być przyczyną zatrzymania się miesiączki.
W niektórych przypadkach w początkowym okresie ciąży ilość produkowanego przez ciałko żółte progesteronu jest zbyt mała, aby spowodować całkowite zatrzymanie miesiączki. Wówczas w normalnym terminie miesiączki wystąpi krwawienie, z tym że będzie ono bardziej skąpe. Krwawienie takie będzie trwało krócej i w odróżnieniu od krwawienia miesiączkowego nie będzie poprzedzone bólem brzucha.To częściowe zatrzymanie miesiączki jest niekiedy dodatkowym czynnikiem utrudniającym stwierdzenie ciąży. Trudniej jest w takiej sytuacjach także ustalić datę zapłodnienia oraz obliczyć termin porodu.
Czasami zdarza się też, że po upływie terminu kolejnego cyklu ponownie pojawia się krwawienie. Takie kolejne krwawienie może być jeszcze skromniejsze niż wcześniejsze. W sporadycznych przypadkach kobieta „miesiączkuje” przez okres całej ciąży. I choć zjawisko to nie jest w pełni poznane, to jednak wiadomo, że pozostaje ono bez wpływu na prawidłowy rozwój płodu.
Warto jednak zaznaczyć, iż wszystkie krwawienia pojawiające się na początku ciąży wymagają natychmiastowej wizyty u ginekologa. Czasami zdarza się, że kobiety w okresie planowanej miesiączki odczuwają objawy jej zbliżania się, ale krwawienie nie następuje. Objawy te są bardzo różne np.: bolesność sutków, pobolewania w dole brzucha, wzmożone uczucie napięcia psychicznego itp. Zwykle utrzymują się one przez dzień lub dwa po terminie oczekiwanej miesiączki, a następnie samoistnie znikają.
Wczesna ciąża wiąże się również ze zmianą odczuwania smaku i jest to jeden z jej najczęstszych objawów. Niektóre kobiety odczuwają „dziwny” smak w ustach nawet przed zatrzymaniem się miesiączki. Ciężarne zwykle twierdzą, że czują w ustach wyraźny smak metaliczny. Wkrótce po zatrzymaniu się miesiączki obserwuje się u większości kobiet zmianę w zakresie ich przyzwyczajeń. Często pojawia się niechęć do palenia papierosów oraz drażliwość na dym papierosowy. Może pojawić się także nietolerancja alkoholu, czarnej kawy, tłuszczów, a nawet mięsa. We wczesnej ciąży najrozmaitsze zapachy mogą drażnić – fast food, kebab, dania orientalne. Mogą też pojawić się upodobania do pewnych potraw, słodyczy albo też wyraźna niechęć do określonych potraw.
Częste oddawanie moczu jest najwcześniejszym objawem, jaki wywołuje wczesna ciąża. Zdrowa kobieta oddaje mocz od 2 do 6 razy w ciągu dnia. Nie oddaje też moczu w nocy. W przypadku ciąży rozrastająca się macica uciska pęcherz moczowy, zmniejszając jego objętość. We wczesnej ciąży często ciężarna musi oddawać mocz co 2 godziny podczas dnia oraz co najmniej dwukrotnie w ciągu nocy. Po upływie 4 miesiąca ciąży, gdy macica zaczyna rozrastać się ponad miednicę, częstotliwość oddawania moczu maleje, aby ponownie zwiększyć się przed terminem porodu.
Często nudności są pierwszym objawem, jaki wywołuje wczesna ciąża. Pojawiają się one u 2/3 ciężarnych wkrótce po ustaniu miesiączkowania. Nudności najczęściej pojawiają się w godzinach porannych, nie jest to jednak regułą. Niektóre kobiety mają nudności tylko rano, inne zaś wyłącznie wieczorem, jeszcze inne mogą z tego powodu cierpieć przez cały dzień. Nudności, co nie jest jednak regułą, mogą poprzedzać wymioty. Często nudnościom towarzyszy uczucie pełności w żołądku. Przyczyna występowania nudności w ciąży nie została jednak dotąd w pełni poznana. Zazwyczaj ulegają one częściowemu złagodzeniu około 10 tygodnia ciąży. Wyraźna poprawa obserwowana jest po 13 tygodniu. U większości kobiet po 14 tygodniu ciąży nudności zwykle ustępują całkowicie. Pocieszające jest, iż w większości przypadków występowanie nudności na ogół zwiastuje pomyślny dalszy przebieg ciąży.
Wymioty, podobnie jak nudności pojawiają się u około 60% ciężarnych. Wymioty pojawiają się częściej u rodzących po raz pierwszy, już w kilka dni po zatrzymaniu się miesiączki. Zwykle występują one rano, a towarzyszą im zarówno nudności, jak i wzmożone wydzielanie śliny. Rano żołądek jest pusty i jedyną substancją wydalaną na zewnątrz jest bardzo nieprzyjemny w smaku, drażniący gardło sok żołądkowy. Wymioty mogą pojawiać się o każdej porze dnia i zwykle ulegają nasileniu, jeśli kobieta w ciąży denerwuje się lub przeżywa stres. Występowanie wymiotów w ciąży nie jest niebezpieczne, jak również pozostaje bez ujemnego wpływu na rozwój płodu. Niemniej jednak, jeśli się nasilają lub występują częściej niż 3 razy w ciągu dnia, ciężarna powinna zgłosić się do ginekologa. Zwykle około 10 tygodnia ciąży wymioty stopniowo zaczynają ustępować, zaś po 14 tygodniu ciąży znikają całkowicie.
Równolegle z zatrzymaniem miesiączki gruczoły sutkowe stają się pełniejsze, bardziej twarde i tkliwe. Może także pojawić się uczucie mrowienia lub swędzenia. Piersi stale powiększają się i pod koniec 6 tygodnia ciąży zmiana może być wyraźnie zauważalna. Uwidacznia się przebieg żył podskórnych, a brodawki sutkowe ulegają powiększeniu i bardziej uwypuklają się.
witam mialam miesiaczke dostac 1 czerwca i cisza staramy sie z mezem o dzidziusia.tydzien temu z rana mialam nudnosci polki co strasznie bolą mnie piersi mam uczucie ich ciezkosci,swędza i pojawily sie widoczne zylki,sutki tez sa bardzo wrażliwe i okropnie kluje mnie w brzuchu tak jak by mialo mi go rozerwac jutro planuje zrobic test:D:D:D
hm no ja jestem w 7 tyg,piersi zaczeły robić się nabrzmiałe pare dni po przewidywanej miesiaczce, a skurcze brzucha miałam praktycznie od 4 tygodnia ciazy, radze poczekac i zrobic test 🙂
CZEŚC MAM PYTANIE JESETEM 3 DNI PRZED @ PIERSI MAM NABRZMIAŁE I SKURCZE BRZUCHA JAK BYM MNIALA ZARAZ DOSTAĆ@ ALE GO NIEMA . STARAM SIE Z CHLOPAKIEM CO DZIDZIE
Mam pytanie moja narzeczona wlasnie zaszla w ciaze 😉
Czy wyjazd na wyprawe offroadowa niebedzie mial zadnych przeciwskazan?
Z gory dziekuje 😉
Greg1903@interia.pl
miewam zgage wieczorem mam bol piersi i często sikam moze to bydz objaw ciazy.