Wstydliwy problem: owsiki. Co to jest?

Owsica, czyli choroba powodowana przez pasożyty, najczęściej kojarzona jest z małymi dziećmi. Warto jednak wiedzieć, że na zakażenie narażone są również dorosłe osoby, a rozprzestrzenianie się owsicy jest dość szybkie i łatwe. Co to są owsiki? Dlaczego najczęściej chorują dzieci? Jak chronić się przed owsikami? Podpowiadamy!

Co to są owsiki?

Owsiki to małe (zaledwie centymetrowej długości) nicienie, które w postaci jaj przedostają się do układu pokarmowego. Larwy, które się z nich wylęgły, wędrują wgłąb układu pokarmowego – aż do jelita grubego, gdzie dojrzewają przez kilkanaście tygodni. Dojrzałe, zapłodnione samice wydostają się na zewnątrz i zagnieżdżają w okolicach odbytu, składając tam jaja – tych może być nawet kilka tysięcy. Ich obecność powoduje nieprzyjemne, charakterystyczne objawy – intensywne swędzenie w okolicach odbytu.

Infekcja spowodowana przez owsiki powoduje chorobę zwaną owsicą. To jedna z najczęściej występujących infekcji układu pokarmowego u ludzi.

Jak dochodzi do zakażenia owsikami?

Zakażenie owsikami jest bardzo łatwe – wystarczy zjeść pożywienie, na którym znajdują się ich jaja. Tym samym nieświadomie wprowadzamy je do układu pokarmowego. Wystarczy również dotknięcie przedmiotu czy jedzenia, na którym znajdują się jaja, a następnie włożenie do ust palców czy przedmiotów, które miały z nim styczność. To właśnie dlatego chorują najczęściej małe dzieci, które nie zwracają uwagi na odpowiednią higienę.

Co więcej: choroba bardzo łatwo się przenosi. Drapanie się powoduje, że jaja owsików przedostają się pod paznokcie i unoszą się w powietrzu. Wystarczy, że zakażony maluch będzie dotykał różnych przedmiotów, które następnie dotykają rodzice lub inne dzieci – tak tworzy się błędne koło.

Profilaktyka i leczenie owsicy

Podstawą do tego, by uniknąć zakażenia jest zachowywanie higieny: mycie rąk przed spożyciem posiłku, dokładne mycie owoców, które zjada się ze skórką, a także unikanie wkładania palców czy różnych przedmiotów do buzi w przypadku dzieci.

Zobacz:  Witamina D - co warto o niej wiedzieć podczas jesieni?

Aby skutecznie pozbyć się owsików, konieczne jest przeprowadzenie kuracji środkami, które je niszczą. Ze względu na łatwość zakażenia, kuracji powinny zostać poddane wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym dzieckiem.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments