1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zdrowie dziecka
  6. »
  7. Wstydliwy problem: owsiki. Co to jest?

Wstydliwy problem: owsiki. Co to jest?

wizyta u lekarza

Owsica, czyli choroba powodowana przez pasożyty, najczęściej kojarzona jest z małymi dziećmi. Warto jednak wiedzieć, że na zakażenie narażone są również dorosłe osoby, a rozprzestrzenianie się owsicy jest dość szybkie i łatwe. Co to są owsiki? Dlaczego najczęściej chorują dzieci? Jak chronić się przed owsikami? Podpowiadamy!

fotokarty

Co to są owsiki?

Owsiki to małe (zaledwie centymetrowej długości) nicienie, które w postaci jaj przedostają się do układu pokarmowego. Larwy, które się z nich wylęgły, wędrują wgłąb układu pokarmowego – aż do jelita grubego, gdzie dojrzewają przez kilkanaście tygodni. Dojrzałe, zapłodnione samice wydostają się na zewnątrz i zagnieżdżają w okolicach odbytu, składając tam jaja – tych może być nawet kilka tysięcy. Ich obecność powoduje nieprzyjemne, charakterystyczne objawy – intensywne swędzenie w okolicach odbytu.

Infekcja spowodowana przez owsiki powoduje chorobę zwaną owsicą. To jedna z najczęściej występujących infekcji układu pokarmowego u ludzi.

Jak dochodzi do zakażenia owsikami?

Zakażenie owsikami jest bardzo łatwe – wystarczy zjeść pożywienie, na którym znajdują się ich jaja. Tym samym nieświadomie wprowadzamy je do układu pokarmowego. Wystarczy również dotknięcie przedmiotu czy jedzenia, na którym znajdują się jaja, a następnie włożenie do ust palców czy przedmiotów, które miały z nim styczność. To właśnie dlatego chorują najczęściej małe dzieci, które nie zwracają uwagi na odpowiednią higienę.

Co więcej: choroba bardzo łatwo się przenosi. Drapanie się powoduje, że jaja owsików przedostają się pod paznokcie i unoszą się w powietrzu. Wystarczy, że zakażony maluch będzie dotykał różnych przedmiotów, które następnie dotykają rodzice lub inne dzieci – tak tworzy się błędne koło.

Profilaktyka i leczenie owsicy

Podstawą do tego, by uniknąć zakażenia jest zachowywanie higieny: mycie rąk przed spożyciem posiłku, dokładne mycie owoców, które zjada się ze skórką, a także unikanie wkładania palców czy różnych przedmiotów do buzi w przypadku dzieci.

Aby skutecznie pozbyć się owsików, konieczne jest przeprowadzenie kuracji środkami, które je niszczą. Ze względu na łatwość zakażenia, kuracji powinny zostać poddane wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym dzieckiem.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments