1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zakupy dla dziecka
  6. »
  7. Wyposażenie placu zabaw – o czym warto pamiętać?

Wyposażenie placu zabaw – o czym warto pamiętać?

place zabaw dla dzieci

Wiele osób posiadających dom z dużym ogrodem, a także energiczne dzieci, decyduje się na postawienie placu zabaw. Zapewnia on rozrywkę na długie godziny, a jednocześnie pozytywnie wpływa na rozwój pociech. Rozbudowane wersje placów zabaw umożliwiają przy tym korzystanie z nich użytkownikom w wieku od 3 do nawet 14 lat. Jak skonstruować jednak taki element infrastruktury, aby najlepiej spełniał swoją funkcję? Jakie wyposażenie placu zabaw warto wybrać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

fotokarty

Oryginalne zjeżdżalnie

Wyposażenie placu zabaw powinno obejmować przede wszystkim oryginalne zjeżdżalnie. Bez nich najpewniej nikt nie wyobraża sobie tego typu infrastruktury. Mogą przybrać prostą formę lub zakręcać w fantazyjny sposób. Rynna zjeżdżalni powinna być przy tym na tyle duża, by umożliwiać bezpieczne zjazdy. Dziecko nie może wypaść ze zjeżdżalni. Warto też zadbać o właściwe podłoże przy jej końcu. Niektóre modele na tyle mocno wypłaszczają się na zakończeniu, że praktycznie nie ma ryzyka wypadnięcia dziecka poza obręb zjeżdżalni. Modele nieco ostrzej i stromiej zakończone wymagają natomiast specjalnej maty lub innej formy amortyzacji. Czasem wystarczy po prostu umieścić plac zabaw na naturalnej, miękkiej trawie.

Ekscytujące powierzchnie do wspinania

Kompletując idealne wyposażenie placu zabaw warto też pamiętać o powierzchniach do wspinania się. Mogą one występować w różnych wersjach. Popularne są na przykład miniaturowe ścianki wspinaczkowe. Często stosowane są też klasyczne drabinki – w wersji poziomej lub pionowej. Niekiedy wykorzystuje się też giętkie liny do stworzenia „sieci pająka”. One często jednak wymagają nieco więcej umiejętności i dedykowane są przede wszystkim starszym dzieciom. Dają jednak równie dużo zabawy i radości. Powierzchnie do wspinania powinny być przy tym dostosowane do wzrostu dzieci. 3-latek na pewno nie może pokonywać 4-metrowej ściany. Chodzi bowiem o to, by zabawa była w pełni bezpieczna.

Funkcjonalne huśtawki

Klasyczny plac zabaw nie może być też pozbawiony funkcjonalnej huśtawki. Wyposażone są one w różne siedziska. Czasem są to tradycyjne ławeczki, a czasem duże „kosze”, w których można się niemal położyć. Wyposażenie placu zabaw może nadto obejmować huśtawki jedno-, dwu-, a nawet trzy-stanowiskowe. Oczywiście wskazane elementy infrastruktury placu zabaw, w tym ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie i huśtawki są tylko przykładowymi, najczęściej występującymi w tego typu miejscach. Firmy produkujące place zabaw mają natomiast o wiele więcej w zanadrzu. Oferują zarówno rozbudowane place zabaw, obejmujące obszar kilkudziesięciu metrów kwadratowych, jak i drobne konstrukcje, które można wpasować nawet w przestrzeń niewielkiego ogrodu.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments