1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zakupy dla dziecka
  6. »
  7. Zabawki edukacyjne – jakie wybrać?

Zabawki edukacyjne – jakie wybrać?

zabawki edukacyjne

Coraz częściej słyszy się o edukowaniu dzieci poprzez zabawę. Jest to zdecydowanie dobry pomysł, ponieważ pociecha w ten sposób lepiej zapamiętuje poszczególne liczby czy wyrazy, a także dzięki temu może w przyszłości zacząć pasjonować się nauką.
Zabawki interaktywne mają to do siebie, że swoim wyglądem potrafią zachwycać i cieszyć dziecko, przez co będzie ono chciało jak najdłużej z nich korzystać. Zamiast więc nabywać zwykłego pluszaka czy plastikową lalkę, możemy zastanowić się nad zakupem rzeczy posiadającej określone funkcje edukacyjne.

Bezpieczna zabawa to podstawa

Z pewnością najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych pociech. Zanim wybierzemy zabawkę, która najbardziej podoba się dziecku, a także kwalifikuje się na miano odpowiednio dobranej przez nas, powinniśmy sprawdzić, czy nie posiada ona żadnych mankamentów mogących zaszkodzić zdrowiu. Pierwszą i najważniejszą zasadą w tym przypadku jest symbol „CE” będący zasygnowaniem, że dany produkt spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa narzucone przez Unię Europejską. Niekiedy zdarza się, że nawet spełniające normy nie są do końca wiarygodne. Warto więc zwracać uwagę czy produkt nie zawiera żadnych małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć oraz czy nie posiada ostrych krawędzi, którymi można się skaleczyć.

Funkcje, które powinna posiadać dana zabawka

Zabawki interaktywne z reguły mają na celu edukację dzieci poprzez zabawę. Przybierać one mogą różne formy i postaci, jednak funkcje często są powtarzalne. Odpowiedni wiek na zakup pierwszej takiej zabawki to około 12 miesięcy. Oczywiście, w tym wypadku mówimy o najprostszych funkcjach edukacyjnych, takich jak chociażby śpiewanie piosenek. Taka zabawka ma na celu oswojenie się dziecka z mówiącymi i śpiewającymi do nich pluszakami po to, by przy kupnie bardziej skomplikowanej zabawki nie doznało ono szoku.

Gdy dziecko będzie troszkę starsze, możemy zastanowić się nad nabyciem nowych zabawek edukacyjnych, które uczyć będą podstawowych wyrazów, takich jak chociażby „mama” czy „tata”. W następnej kolejności, ciekawym rozwiązaniem będą również interaktywne chodziki oraz tablice, które będą uczyły liter i cyfr. Każdy, lepszy internetowy sklep z zabawkami posiada w swojej ofercie zabawki interaktywne o przeróżnych funkcjach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla swojej pociechy.

Jaka nie powinna być zabawka edukacyjna?

Jak wiadomo, przedmioty interaktywne świecą, wydają dźwięki oraz niekiedy się ruszają. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na to, aby wszystkie z tych trzech czynności nie był przesadzone. Częstą wadą tych przedmiotów jest zbyt krzykliwy i głośny ton. Źle wyregulowany głośnik często może straszyć dzieci, zamiast je edukować. Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku światełek i kolorów. W momencie, gdy kolory samej zabawki, a także światełek są zbyt jaskrawe, to dziecko nie ma prawa skupić się na czynnościach, które powinno wykonywać. Ruchy zabawek nie mogą być za szybkie, gdyż może spowodować to zupełną dezorientacje u pociechy.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments