1. Strona główna
 2. »
 3. MALUCH
 4. »
 5. Rozwój dziecka
 6. »
 7. Zalety i wady żłobka

Zalety i wady żłobka

Klamka zapadła – dziecko pójdzie do żłobka. Rozważaliście tysiące możliwości, jednak nie ma innego wyjścia: dziadkowie mieszkają daleko, a opiekunka jest kosztownym rozwiązaniem. Macie jednak sporo wątpliwości i wyrzuty sumienia? Niepotrzebnie, wbrew pozorom w żłobku dzieciom nie dzieje się krzywda. Poznaj zalety i wady żłobka.

fotokarty

Na co zwracać uwagę podczas wyboru żłobka

Może dzieci twoich znajomych tam uczęszczają, lub uda ci się znaleźć opinie o niej w internecie? Zwróć uwagę na wszystkie elementy. Czy budynek żłobka jest w dobrym stanie. Czy w środku jest czysto i jak wyposażone są sale w których przebywają dzieci. Dowiedz się czy dzieci wychodzą na spacer i jakie zajęcia są organizowane w trakcie dnia (np. rytmika, ćwiczenia, wspólne zabawy). Sprawdź czy jest możliwość podpatrzenia dziecka na sali, lub uczestniczenia z nim na zajęcia podczas okresu adaptacji.

Ważnym aspektem dla mam alergików jest dieta dla ich maluchów. Większość żłobków przyjmuje obecnie dzieci z alergiami pokarmowymi ustalając dla nich osobne menu. Oprócz tego, staraj się obserwować opiekunki tam pracujące: jak zwracają się do dzieci i ich rodziców, w jaki sposób radzą sobie z niesfornymi maluchami.

Jak przygotować dziecko do codziennych rozstań

Jeśli do tej pory przebywałaś z maluchem praktycznie 24 godziny na dobę, ciężko będzie wam się rozstać. Niestety to ty musisz być tą dzielną i spokojną osobą. Dla dziecka taka sytuacja będzie na początku źródłem stresu. Może być marudne, płakać podczas zostawiania w żłobku i nie odstępować cię na krok po powrocie do domu. Musisz być cierpliwa i przygotować się na „odrabianie” czasu, który dziecko spędziło poza domem. Staraj się rozmawiać z malcem jak najwięcej na temat najbliższego rozstania. Nie używaj wielkich słów, których dziecko raczej nie zrozumie. Pokaż mu na przykładzie misiów i lalek zabawę w grupie. Umożliwiaj mu częste kontakty z rówieśnikami, jeśli masz możliwość – idź z maluchem na zajęcia adaptacyjne. Sprawdź jak wygląda plan dnia dzieci w żłobku, następnie staraj się powoli wprowadzać go w domu. Nie kłam i nie wyolbrzymiaj, mów same konkrety: mama musi pójść do pracy, a dziecko do żłobka. Powiedz kiedy po niego wrócisz, ale nie operuj pojęciami: niedługo, za 3 godziny itp. dla malucha nawet kilka minut bez mamy to wieczność. Lepiej określić, że zabierzesz je po obiedzie, czy po drzemce.

Gdy nadejdzie moment rozstania

Gdy zostawiasz dziecko samo w żłobku staraj się zachować spokój. Bądź uśmiechnięta i mów cały czas do niego. Jeśli będziesz zdenerwowana i roztrzęsiona – maluch może jeszcze bardziej się przestraszyć. Powtarzaj mu, że teraz idziesz do pracy, dziecko zostaje w żłobku, ale na pewno po niego wrócisz. Nie przedłużaj rozstania, nawet jeśli maluch głośno zaprotestuje. Pocałuj go na pożegnanie i zostaw z opiekunką. Prawdopodobnie rozżalone dziecko, zaraz po twoim wyjściu zajmie się jakąś ciekawą zabawką, lub nawiązywaniem nowych znajomości. Staraj się nie myśleć o tym jaką krzywdę mu wyrządziłaś, bo to nie prawda. Gdyby opiekunki przez dłuższy czas nie dawały rady uspokoić malucha – z pewnością do ciebie zadzwonią.

Po powrocie do domu

Odbierając dziecko ze żłobka wypytaj opiekunki jak sobie dawało radę, uspokoi cię to i wyczuli na co masz zwracać uwagę. Pytaj malucha jak było, czy mu się podobało i co robił ciekawego. Pamiętaj o tym, aby poświęcać dziecku jak najwięcej czasu i uwagi gdy jesteście razem. Musisz dać mu do zrozumienia, że nic się między wami nie zmieniło, dalej bardzo go kochasz i nigdy nie zostawisz. Wpłynie to pozytywnie na wyobrażenia dziecka i sprawi że nie poczuje się odrzucone.

Niepokojące objawy
Niestety bywa i tak, że dziecko nie jest w stanie zaakceptować żłobka. Jest apatyczne, nie chce jeść, zachowuje się jakby „zapomniało” o swoich niedawnych umiejętnościach, lub choruje tak często, że prawie wcale nie bywa w żłobku. Jeśli taki stan trwa dłużej niż 1,5-2 miesiące, powinnaś poważnie porozmawiać z pracownikami żłobka lub psychologiem. Razem podejmijcie decyzję o dalszych poczynaniach względem dziecka, najprawdopodobniej będzie to rezygnacja ze żłobka. Dla jego dobra trzeba będzie znaleźć inne rozwiązanie.

Podsumowanie – zalety i wady żłobka

Zalety:

 • dziecko szybciej uczy się współżycia w grupie, dzielenia się i czekania na swoją kolej,
 • uczy się samodzielności, korzystania z nocnika, posługiwania się sztućcami i wyrażania swoich potrzeb,
 • „żłobkowe dzieci” łatwiej nawiązują kontakty,
 • w grupie opiekunek, które są pod stałym nadzorem trudniej o osobę niekompetentną
 • jest to najmniej kosztowne rozwiązanie

Wady:

 • dziecko może czuć się opuszczone i zagubione
 • w grupie dzieci dużo łatwiej przenoszą się różne infekcje
 • dziecko może przejmować od innych dzieci złe wzorce zachowań (np. gryzienie, bicie)

Katarzyna Zagórska www.linemed.pl

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments