Właściwie zbilansowana dieta i profilaktyka w okresie ciąży to czynniki, które decydują o prawidłowym rozwoju płodu oraz przyszłym zdrowiu dziecka.
Jak wskazują badania przeprowadzone przez TNS OBOP, wiedza rodziców na ten temat jest jednak wciąż ograniczona i niedostateczna. Dlatego eksperci, wspierający swoją wiedzą Ogólnopolski Program Edukacyjny „Zdrowie od pierwszych chwil”, zalecają stosowanie się do kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania się .
Według nich, podstawowym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki jest właściwie zbilansowana dieta. Sposób odżywiania wpływa nie tylko na rozwój fizyczny maleństwa, ale również na jego rozwój umysłowy. „Dlatego już w okresie ciąży warto wprowadzić w życie zasady diety, która w przyszłości zaprocentuje doskonałym stanem zdrowia nie tylko matki, ale i dziecka – mówi Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. – Prawidłowo skomponowana dieta – bez względu na wiek – jest istotnym elementem profilaktyki, która przeciwdziała codziennym dolegliwościom”.
W trosce o zdrowie mam i ich pociech eksperci programu opracowali kilka podstawowych zasad, które warto wprowadzić do swojego życia.
Specjaliści podkreślają, że w dzisiejszych czasach mitem staje się zasada, iż należy „jeść za dwoje”. Prawdą jest natomiast, że rozwijające się maleństwo w łonie matki potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii, co jednak nie obliguje kobiety do spożywania dużo większej liczby potraw. Energetyczne potrzeby kobiet wáciąży wzrastają zaledwie około 300 kcal na dobę, a to odpowiednik tylko jednego, niewielkiego posiłku. „Zbyt kaloryczna dieta może w przyszłości spowodować sporą nadwagę, która może być przeszkodą w prawidłowym przebiegu ciąży, a nawet utrudnić poród” – ostrzegają lekarze.